Autor je analytik Sekcie výskumu, vývoja a inovácií na Úrade vlády SR, text predstavuje súkromný názor autora.
Málo vecí je takých ironických, ako keď práve Róbert Chovanculiak z INESS napíše text o rozdiele medzi „výsledkami“ a „metódami“. Konkrétne preto, že jeho vyjadrenia sú dlhodobo v metodologickom praveku a už niekoľko rokov opakuje stále tie isté dogmatické frázy bez dátového podloženia či vyjadrenia kauzality.
Jeho ostatný text však ukazuje, prečo je dôležité, aby moderní ekonómovia dokázali dobre pracovať s kauzalitou a jej štatistickými vyjadreniami.

Ajhľa, revolúcia kredibility
Áno, Nobelova cena za ekonómiu bola udelené aj, ako správne poznamenáva Chovanculiak, za metodologické prínosy.
No kým u Davida Carda komisia hovorí o udelení „za empirické príspevky do ekonómie práce“ (k čomu sa ešte vrátime), u Joshuu Angrista a Guida Imbensa, ktorým sa Chovanculiak už nevenuje, ide špecificky o „ich metodické príspevky k analýze kauzálnych vzťahov“ u prirodzených experimentov.
Ich práca prispela k tomu, čo sa označuje za „revolúciu kredibility“ – výrazný posun v posledných tridsiatich rokoch k empirickému dokazovaniu ekonomických teórií. V modernej akademickej ekonómii už nestačí niečo len tvrdiť na základe múdro znejúcich teórií a predpokladov z minulosti, ale treba na to mať štatistické podloženie s robustným vyjadrením kauzality.