Michal Šimečka je europoslanec a podpredseda hnutia Progresívne Slovensko
Miroslav Kocúr je pedagóg a teológ, expert Progresívneho Slovenska na vzdelávanie
Mladí ľudia sa počas koronakrízy ocitli na chvoste záujmu vlády - ako by bol pre ňu každý desiaty človek na Slovensku neviditeľný. A nezáujem je to vskutku širokospektrálny.
Čo vláda vôbec nepodchytila
Vláda podcenila krízu duševného zdravia, ktorej naši mladí doteraz čelia v dôsledku dlhodobej sociálnej izolácie. V rámci EÚ neboli stredné školy asi nikde zatvorené tak dlho ako u nás. Kontakty a žiadosti o pomoc na krízové linky dôvery narástli trojnásobne. Stúpol počet depresií, úzkostí aj samovražedných pokusov.
Na potrebnú terapiu čakajú mladí ľudia aj štyri mesiace. Pomoc pedagógov, školských psychológov či existujúce programy mentoringu sú veľmi užitočné, no nedokážu suplovať prácu profesionálov v oblasti duševného zdravia.
Navyše, fungujú len na dobre pripravených školách, ktoré majú početný a adekvátne finančne ohodnotený personál. Takých je u nás stále výrazná menšina.
Duševné zdravie je najvypuklejší, no zďaleka nie jediný príbeh zanedbávania mladých. Počas ekonomicky náročných čias bývajú mladí ľudia nezamestnanými nadpriemerne dlho, čo má negatívny efekt na ich plat, kariérny rast a úspory v systéme sociálnej ochrany. Nesúvisí to však s ich neochotou pracovať.
Koronakríza najviac zasiahla práve tie sektory, v ktorých pracuje vysoký podiel mladých – služby, cestovný ruch a reštauračné služby, čo znižuje ich možnosti nájsť si prácu. Aj ponuky brigád práce počas druhej vlny klesli na najnižšie čísla za posledných osem rokov.
Pracujúci mladí sú diskriminovaní tiež pri podpore v nezamestnanosti. Časť z nich na ňu nedosiahne pre podmienku dvoch odpracovaných rokov. Počas druhej vlny boli navyše z programu SOS dotácií úplne vylúčení dohodári, študentov a študentky doň vláda nezahrnula vôbec.
Až 23 percent študentov si preto podľa prieskumu ŠRVŠ bez finančnej podpory nevie predstaviť dokončenie svojho štúdia. A tu sa problémy v oblasti vzdelania zďaleka nekončia.