SME
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Cudzinka, ktorá tu bola doma. Zbohom, Anca (píše Michaela Terenzani)

Na budúcnosti krajiny jej záležalo a prácou prispievala k tomu, aby bolo lepšie.

Nemocničný art objektívom Ancy Dragu: "Kvalitné budovateľské umenie v slovenskom zdravotníctve strikes again." (Zdroj: ARCHÍV M.T.)

Lízatkový medvedík vyhral titul zážitok dňa.

Som nikdy doteraz nevidela také „pokrčené“ tulipány, Karlovka je labák botanických experimentov.

Kvalitné budovateľské umenie v slovenskom zdravotníctve strikes again.

Už nikdy mi nepípne správa a v nej momentka – pohľadnica, aké Anca Dragu zvykla posielať vybranej skupine svojich kontaktov: záber stromu na prechádzke v Karlovej Vsi alebo „nemocničné umenie“ na chodbe niektorého zdravotníckeho zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tých druhých bolo v posledných mesiacoch viac ako obyčajne, ale vždy ich sprevádzal svojský humor, ktorým sa dokázala zaštítiť aj v ťažkom období a ktorý vo mne vyvolával mylný dojem, že nakoniec bude všetko dobré.

Okrem toho chodievali ešte zábery obrazovky jej počítača, keď chcela rýchlo zdieľať text, ktorý čítala, alebo záber z videa, ktoré práve sledovala.

Ani neviem, ako som sa dostala do jej úzkeho okruhu. Po pár obedoch v pivárni blízko našej redakcie mi začali chodiť maily a správy v pravidelných intervaloch. Časom som pochopila, že na každú z nich nečakala odpoveď.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu som na jej digitálne postrehy a komentáre často reagovala a rada som sa nechala vtiahnuť do výmeny názorov, obzvlášť oduševnenej pokiaľ išlo o jej témy – zdravotníctvo alebo život cudzincov na Slovensku.

Neprestať sa pýtať

Môj prvý text publikovaný na tomto mieste sa začínal otázkou, čo vlastne znamená byť novinárom na Slovensku. Pred mesiacom som písala o tom, čo vlastne znamená byť cudzincom žijúcim na Slovensku. Vtedy som ešte nevedela, že jedna z mála osôb, ktoré mali zažitú odpoveď na obe otázky, tu už onedlho nebude.

Anca Dragu väčšinu svojej novinárskej kariéry strávila v redakcii anglickej sekcie verejnoprávneho rozhlasového okruhu Radio Slovakia International. Na Slovensko prišla začiatkom roku 2000, „náhodou“, ako sama hovorila – v rámci projektu vzdelávania novinárov.

V rádiu začínala ekonomickými témami, ale, ako to už v malých redakciách býva, jej tematický záber bol široký a tak za 15 rokov v rozhlase pokrývala v podstate všetko od nemocníc po tenis.

Viac ako päť rokov prispievala do názorovej sekcie The Slovak Spectator. V spolupráci našich dvoch médií o Slovensku v angličtine videla veľký zmysel a ja stále dúfam, že niektoré jej nápady budeme vedieť potiahnuť ďalej, aj keď ona už pri tom nebude.

Neviem, či by Anca chcela, aby som v jej príbehu zdôrazňovala osud migrantky, cudzinky žijúcej na Slovensku. Určite by však nenamietala, aby som napísala jej príbeh novinárky. Žurnalistiku milovala, ako som ju viackrát počula povedať nahlas.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Systémový znak slovenského parlamentarizmu je poslanecký asistent ako biely kôň.


5 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


8 h
Publicista Matúš Ritomský.

O neschopnosti vyrovnať sa s minulosťou nesvedčí ani tak príbeh Budaja ako snaha Fica uniesť nás do ruskej sféry vplyvu.


9 h
Peter Schutz

Hlavnou témou týchto volieb bude, či Slovensko zostane európskou demokraciou.


8 h
SkryťZatvoriť reklamu