SME
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Magický realizmus V4 nám škodí

V strednej Európe často nechceme vidieť svet taký, aký naozaj je.

Vlajky Slovenskej republiky a Európskej únie. (Zdroj: TASR)

Autor je analytik, publicista a expert na európsku politiku

Členské štáty Európskej únie v týchto týždňoch čelia rastúcemu počtu výziev, od tretej (či štvrtej, v závislosti od štátu) vlny pandémie covidu-19 a prudkému rastu chorých, ktorý najmä v menej zaočkovaných regiónoch opäť ohrozuje fungovanie verejného zdravotníctva; cez infláciu vyvolanú vysokými cenami energií a výpadkami v zásobovacích reťazcoch spôsobenými pandémiou; až po eskaláciu napätia na bielorusko-poľsko-litovsko-lotyšskej hranici.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky tieto výzvy majú európsky rozmer. Ako ukázali už predošlé vlny, šírenie ochorenia covid-19 môže obmedziť slobodu pohybu občanov Únie. Vysoké ceny energií aj tovarov majú vplyv na fungovanie jednotného trhu a menovú politiku eurozóny.

Nuž a hybridný konflikt, v ktorom Bielorusko zneužilo migrantov, privezených z Blízkeho východu, na útok na susedné štáty, je výzvou pre ochranu vonkajšej hranice EÚ aj pre zle fungujúcu spoločnú azylovú aj zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Jednoducho povedané, hoci lokálne pociťovanie následkov týchto výziev by mohlo budiť dojem, že ide o izolované problémy konkrétnych členských štátov, opak je pravdou: sú to európske problémy, ktoré si vyžadujú európske riešenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

O to frustrujúcejšie je, keď vlády niektorých členských štátov odmietajú čoraz častejšie nielen takéto riešenia, ale aj samotné hodnotové základy, z ktorých vychádzajú. Blokujú tým akcieschopnosť Únie ako celku a pomáhajú vyvolávať a posilňovať dojem, že Európa na viac jednoducho nemá.

Bosna a Bielorusko

Za všetko dva príklady: Bosna a Hercegovina.

To, že Európska únia nedokáže rozhodne konať proti nacionalistom v Republike Srbskej, ktorí ohrozujú existenciu mierových dohôd a zvyšujú pravdepodobnosť nového ozbrojeného konfliktu, je fakt, ktorý už vnímajú aj Spojené štáty – preto ich špeciálny vyslanec Escobar tento týždeň navštívil Západný Balkán a neváhal pohroziť veľmi tvrdými ekonomickými sankciami srbským nacionalistom.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Systémový znak slovenského parlamentarizmu je poslanecký asistent ako biely kôň.


5 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


7 h
Publicista Matúš Ritomský.

O neschopnosti vyrovnať sa s minulosťou nesvedčí ani tak príbeh Budaja ako snaha Fica uniesť nás do ruskej sféry vplyvu.


9 h
Peter Schutz

Hlavnou témou týchto volieb bude, či Slovensko zostane európskou demokraciou.


8 h
SkryťZatvoriť reklamu