Autor je minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Diplomacia je to, čo robí štát v zahraničí, aby presadil svoj záujem. Ľudia ju najčastejšie vnímajú cez medzinárodné rokovania, často za zavretými dverami. Avšak na to, aby sme uspeli pri obhajobe záujmov Slovenskej republiky, je dôležité, aby nám záležalo na tom, ako nás vnímajú naši partneri.
Práve cez kultúru môžeme našim zahraničným partnerom ponúknuť istý obraz o krajine.
Viac než PR a marketing
Som vďačný našim umelcom, že cez kultúru môžeme robiť našu krajinu krajšou a zapamätateľnejšou. Pretože kultúra nepolarizuje, ale naopak spája, vyvoláva pozitívnu emóciu a zanecháva pamäťovú stopu. Zároveň je zrkadlom spoločnosti, jej vyspelosti a odrazom kvality jej života.
Kultúrna diplomacia nie je pre mňa ani PR, ani marketing, je to oveľa viac. Považujem ju za najvyššiu formu prezentácie krajiny v zahraničí. Cez kultúru dokážeme osloviť naozaj široké publikum v zahraničí a umožníme mu aj na diaľku spoznávať našu krajinu.
Hoci táto téma neprináša rýchle politické body a málokedy vzbudí mediálny záujem, je mojou veľkou prioritou. Stojím si za tým, že kultúrna diplomacia je neoddeliteľnou súčasťou diplomacie a efektívnym nástrojom na presadzovanie našich záujmov v zahraničí.
Okrem toho, dať o sebe vedieť ako o kultúrnom priestore, konkrétne európskom kultúrnom priestore, je podľa mňa veľmi dôležité a, mimochodom, má to aj obrovský ekonomický význam.
Mojim kolegom pôsobiacim v zahraničí zdôrazňujem, že každý z nich okrem toho, že je diplomatom, stáva sa aj kultúrnym vyslancom našej krajiny. Prostriedkom našej práce v tejto oblasti sú naše veľvyslanectvá, slovenské inštitúty, ale aj konzuláty a stále misie a zastúpenia.
Špecifické postavenie v tomto smere však zohrávajú našim rezortom zriadené a riadené slovenské inštitúty. V súčasnosti ich máme deväť: v Prahe, vo Varšave, v Budapešti, Moskve, vo Viedni, v Berlíne, Paríži, Ríme a od septembra aj v Jeruzaleme. Ich práca v oblasti prezentácie slovenského umenia a kultúry v zahraničí je nenahraditeľná.
Tento rok ukážeme dizajn
Pre efektívnejšiu realizáciu kultúrnej diplomacie sme prijali novú koncepciu v oblasti prezentácie slovenského umenia a kultúry v zahraničí na roky 2020 - 2024. Tento rok sa venujeme najmä slovenskému dizajnu, pričom už teraz sa teším na budúci rok, počas ktorého sa chceme zamerať na slovenskú hudbu. V roku 2023 bude zase naším vlajkovým projektom výtvarné umenie.
Mimoriadne dôležitá je aj spolupráca s inštitucionálnymi partnermi u nás doma: s ministerstvom kultúry, so Slovenským národným divadlom, Slovenskou národnou galériou a mnohými ďalšími.
V mojom odhodlaní prezentovať našu krajinu vo svete cez kultúru a umenie ma povzbudila aj nedávna diskusia pod taktovkou Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej o kultúrnej diplomacii s inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí nám robia dobré meno nielen doma, ale aj v zahraničí - herečkou Vicou Kerekesovou, hudobníkom Martinom Valihorom a riaditeľom Slovenského inštitútu v Jeruzaleme Jakubom Urikom.
O kultúre sme diskutovali v rámci formátu HlbokáOnline, čo sú pravidelné diskusie, ktorými dávame občanom príležitosť nahliadnuť do kuchyne slovenskej diplomacie.
Autor: Ivan Korčok