Autor je politológ a publicista
Napriek argumentom odborníkov, dátam a zahraničným skúsenostiam Matovič predkladá svoj pôvodný návrh rodičovskej podpory. Ktorý je postavený na zlej technike sociálneho zabezpečenia a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sľubované ciele neprinesie.

Zlá technika sociálneho zabezpečenia
Existujú dve základné techniky sociálneho zabezpečenia: sociálna pomoc a sociálne poistenie.
Pomoc sa poskytuje, keď nastane „sociálna potrebnosť“, dávka (spravidla pre rodinu) sa poskytuje, aby sa situácia zlepšila. Cieľom je zmena stavu a vyrovnanie príjmu.
Dávka z poistenia sa poskytuje, keď nastala „sociálna udalosť“ (nezamestnanosť, materstvo, choroba, staroba), pretože sa príjmová situácia (jednotlivca) zhoršila, má menší príjem ako dovtedy. Cieľom je zachovanie stavu a náhrada príjmu.
A potom tu máme hybrid – dávku typu demogrant, („sociálna podpora“ - napr. rodičovský príspevok, príspevok na dieťa). Ide o neadresnú a nesmierne neefektívnu dávku – poberá ju aj ten, čo nepotrebuje a každý rovnakú – bez ohľadu na výšku skutočnej potrebnosti.
Demogranty mali význam v minulosti, keď bol problém s určením náhrady pri sociálnej udalosti alebo s poistením pravidelného príjmu. Ale ustupuje sa od nich v celom svete, aj v Škandinávii - lebo sú neadresné, paušálne a teda drahé.
Dnes vieme kvantifikovať sociálne udalosti aj sociálnu potrebnosť a poskytovať podporu cez sociálnu pomoc a poistenie efektívnejšie – a teda lacnejšie ako cez spomínané demogranty.
Napriek tomu Matovič predloží najväčšiu reformu sociálneho systému – a založí ju na dávke typu demogrant.

Ako vynechať veď-viete-koho
Pôvodný Matovičom deklarovaný cieľ reformy bola podpora pôrodnosti. Tak sa pozrime, ako ten istý nápad (lebo Matovič len prevzal nápad poľskej strany PiS), fungoval v Poľsku.