SME

Osud reforiem je v rukách Igora Matoviča (píše Ivan Mikloš)

Páka na Sme rodina je minimálne taká silná, ako bola páka na SDĽ.

Boris Kollár a Igor Matovič. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Autor je prezident MESA 10 a exminister financií

Viem, konštatovanie obsiahnuté v titulku tohto článku sa viac podobá na poplašnú správu ako na návrh riešenia, ale šanca stále existuje.

Situácia vo vládnej koalícii mi v istom zmysle pripomína prvú vládu Mikuláša Dzurindu. Na pripomenutie pre neskôr narodených, bola to vláda, ktorá prišla po Mečiarovi v roku 1998.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdedila krajinu vylúčenú z integrácie do EÚ a NATO, s rozvrátenou ekonomikou, rozkradnutými podnikmi a bankami, nesplácanými faktúrami zo strany štátu, ktorý si (rovnako ako ostatní) musel požičiavať za 25-percentný úrok.

Krajinu, ktorú na konci Mečiarovej éry vtedajšia americká ministerka zahraničných vecí verejne nazvala čiernou dierou Európy.

Koalíciu tvorilo až osem politických strán, pričom päť z nich kandidovalo na spoločnej kandidátke Slovenskej demokratickej koalície (SDK). Druhou najsilnejšou (ale z hľadiska jednotlivých strán vlastne najsilnejšou) stranou bola bývalá komunistická strana premenovaná na Stranu demokratickej ľavice (SDĽ).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A práve pôsobenie tejto strany v koalícii mi veľmi pripomína to, čo vidíme v súčasnosti v podaní Borisa Kollára a jeho strany Sme rodina.

Držala nás vidina integrácie

Krajina a ekonomika boli po Mečiarovi vo veľmi zlom stave, takže prvá Dzurindova vláda musela robiť aj veľa nepopulárnych reforiem a opatrení a SDĽ bola programovo takmer proti všetkým.

Napriek tomu sme urobili väčšinu toho, čo bolo treba a ešte s tým bonusom, že po štyroch rokoch snahy o bojkotovanie reforiem sa SDĽ po voľbách v roku 2002 nedostala ani do parlamentu, kým reformné stredopravé strany zostavili druhú Dzurindovu vládu, ktorá (už nebrzdená SDĽ) urobila hlboké reformy a Slovensko výrazne posunula dopredu.

Dva najdôležitejšie predpoklady, prečo sme to v rokoch 1998 – 2002 zvládli napriek deštruktívnej politike SDĽ, sa volali Dzurinda a kotva dobiehania integračného manka.

Najsilnejším zjednocujúcim putom širokej koalície bola snaha dobehnúť integračné manko, ktoré Slovensko za Mečiara utrpelo vylúčením z prvej skupiny krajín integrujúcich sa do Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keďže väčšina reformných opatrení bola nevyhnutnou podmienkou na zmazanie integračného zaostávania, mali sme na SDĽ silnú páku v tom, že ak ich neschválime, nedobehneme susedov a nevstúpime spolu s nimi do EÚ v prvej vlne a tým zlyháme v hlavnom poslaní koalície.

Takže nakoniec, voľky-nevoľky, vždy keď to bolo nevyhnutné, SDĽ sa nakoniec podvolila.

Na Borisa cez plán obnovy

Spoločnou kotvou dnešnej koalície by mohol byť Plán obnovy a odolnosti EÚ. Môžeme z neho dostať veľa peňazí, sú však podmienené reformami. Reformami, ktorých najväčšou prekážkou je strana Sme rodina.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8DK7 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Vláda Eduarda Hegera (2021 - 2023)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Často ruší program, je emotívny a uzavretý.


23
Marián Kéry.

Keby mnohí politici napísali práce poriadne, prišli by sme o malú jazykovú lekciu.


10
Publicista Matúš Ritomský.

Ľahkovážne volať po spoločenských otrasoch znamená ignorovať ich tragické dôsledky.


4

Ficovi sa zosypal jeden z pilierov sebaobrany.


10
SkryťZatvoriť reklamu