SME
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Osud reforiem je v rukách Igora Matoviča (píše Ivan Mikloš)

Páka na Sme rodina je minimálne taká silná, ako bola páka na SDĽ.

Boris Kollár a Igor Matovič. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Autor je prezident MESA 10 a exminister financií

Viem, konštatovanie obsiahnuté v titulku tohto článku sa viac podobá na poplašnú správu ako na návrh riešenia, ale šanca stále existuje.

Situácia vo vládnej koalícii mi v istom zmysle pripomína prvú vládu Mikuláša Dzurindu. Na pripomenutie pre neskôr narodených, bola to vláda, ktorá prišla po Mečiarovi v roku 1998.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdedila krajinu vylúčenú z integrácie do EÚ a NATO, s rozvrátenou ekonomikou, rozkradnutými podnikmi a bankami, nesplácanými faktúrami zo strany štátu, ktorý si (rovnako ako ostatní) musel požičiavať za 25-percentný úrok.

Krajinu, ktorú na konci Mečiarovej éry vtedajšia americká ministerka zahraničných vecí verejne nazvala čiernou dierou Európy.

Koalíciu tvorilo až osem politických strán, pričom päť z nich kandidovalo na spoločnej kandidátke Slovenskej demokratickej koalície (SDK). Druhou najsilnejšou (ale z hľadiska jednotlivých strán vlastne najsilnejšou) stranou bola bývalá komunistická strana premenovaná na Stranu demokratickej ľavice (SDĽ).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A práve pôsobenie tejto strany v koalícii mi veľmi pripomína to, čo vidíme v súčasnosti v podaní Borisa Kollára a jeho strany Sme rodina.

Držala nás vidina integrácie

Krajina a ekonomika boli po Mečiarovi vo veľmi zlom stave, takže prvá Dzurindova vláda musela robiť aj veľa nepopulárnych reforiem a opatrení a SDĽ bola programovo takmer proti všetkým.

Napriek tomu sme urobili väčšinu toho, čo bolo treba a ešte s tým bonusom, že po štyroch rokoch snahy o bojkotovanie reforiem sa SDĽ po voľbách v roku 2002 nedostala ani do parlamentu, kým reformné stredopravé strany zostavili druhú Dzurindovu vládu, ktorá (už nebrzdená SDĽ) urobila hlboké reformy a Slovensko výrazne posunula dopredu.

Dva najdôležitejšie predpoklady, prečo sme to v rokoch 1998 – 2002 zvládli napriek deštruktívnej politike SDĽ, sa volali Dzurinda a kotva dobiehania integračného manka.

Najsilnejším zjednocujúcim putom širokej koalície bola snaha dobehnúť integračné manko, ktoré Slovensko za Mečiara utrpelo vylúčením z prvej skupiny krajín integrujúcich sa do Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keďže väčšina reformných opatrení bola nevyhnutnou podmienkou na zmazanie integračného zaostávania, mali sme na SDĽ silnú páku v tom, že ak ich neschválime, nedobehneme susedov a nevstúpime spolu s nimi do EÚ v prvej vlne a tým zlyháme v hlavnom poslaní koalície.

Takže nakoniec, voľky-nevoľky, vždy keď to bolo nevyhnutné, SDĽ sa nakoniec podvolila.

Na Borisa cez plán obnovy

Spoločnou kotvou dnešnej koalície by mohol byť Plán obnovy a odolnosti EÚ. Môžeme z neho dostať veľa peňazí, sú však podmienené reformami. Reformami, ktorých najväčšou prekážkou je strana Sme rodina.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Systémový znak slovenského parlamentarizmu je poslanecký asistent ako biely kôň.


5 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


7 h
Publicista Matúš Ritomský.

O neschopnosti vyrovnať sa s minulosťou nesvedčí ani tak príbeh Budaja ako snaha Fica uniesť nás do ruskej sféry vplyvu.


9 h
Peter Schutz

Hlavnou témou týchto volieb bude, či Slovensko zostane európskou demokraciou.


8 h
SkryťZatvoriť reklamu