SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Syn prisťahovalcov horlí proti prisťahovalectvu

Zemmour bude možno kandidovať za francúzskeho prezidenta. Ako si vysvetliť jeho ultranacionalistické výroky?

Novinár a spisovateľ Éric Zemmour. (Zdroj: SITA)

Autor je holandský spisovateľ, žije v USA

Francúzsky novinár, televízna celebrita a možný kandidát na prezidenta Éric Zemmour má veľký úspech so svojimi extrémne reakcionárskymi názormi.

Zemmour navrhuje, aby si moslimovia museli vybrať medzi svojím náboženstvom a Francúzskom, aby deportácie moslimských prisťahovalcov boli uskutočniteľné a aby boli zakázané nefrancúzske krstné mená. Nenávidí "kozmopolitov" a je presvedčený, že liberalizmus ničí francúzsky rodinný život.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zemmoura už dvakrát odsúdili za rasovú diskrimináciu a podnecovanie nenávisti. Jeho knihy s názvom Francúzska samovražda, vydanej roku 2014, sa vo Francúzsku predalo vyše pol milióna výtlačkov. Prieskumy naznačujú, že môže získať až 16 percent hlasov v budúcoročných prezidentských voľbách.

Súvisiaci článok Dosť politickej korektnosti. Francúzov upútal radikál Čítajte 

Odvrávanie revolúcii v 1789

Zemmourovo zmýšľanie vychádza z reakcionárskej tradície, ktorú môžeme vystopovať až k Francúzskej revolúcii v roku 1789.

Katolícki konzervatívci a pravicoví intelektuáli, ktorí neznášali sekulárnu republiku vzíduvšiu z revolúcie, už dlho horlia proti liberálom, kozmopolitom, imigrantom a ďalším nepriateľom ich myšlienky spoločnosti založenej na národnostnej čistote, poslušnosti k cirkvi a na rodinných hodnotách. Prakticky všetci boli zároveň antisemiti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď židovského armádneho kapitána Alfreda Dreyfusa krivo obvinili z vlastizrady v nechválne známom škandále 90. rokov 19. storočia, boli na strane Dreyfusových žalobcov.

Nemecké obsadenie Francúzska v roku 1940 dalo reakcionárom tohto druhu šancu vytvoriť francúzsku bábkovú vládu vo Vichy. Zemmour má pre režim z Vichy vľúdne slová. Vyjadruje tiež pochybnosti o Dreyfusovej nevine.

Nič z týchto názorov by neprekvapilo, keby pochádzali od krajne pravicového agitátora ako Jean-Marie Le Pen. No Zemmour je synom sefardských židovských prisťahovalcov z Alžírska, ktorí žili medzi moslimskými Berbermi.

V dôsledku francúzskej neochoty robiť medzi občanmi etnické či náboženské rozdiely sa Zemmourov pôvod často ignoruje. Mohol by však pomôcť vysvetliť, prečo dospel k týmto extrémnym názorom.

Ako sa môže žid stať antidreyfusovcovom?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Systémový znak slovenského parlamentarizmu je poslanecký asistent ako biely kôň.


4 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


6 h
Peter Schutz

Hlavnou témou týchto volieb bude, či Slovensko zostane európskou demokraciou.


7 h
Publicista Matúš Ritomský.

O neschopnosti vyrovnať sa s minulosťou nesvedčí ani tak príbeh Budaja ako snaha Fica uniesť nás do ruskej sféry vplyvu.


8 h
SkryťZatvoriť reklamu