Udalosť týždňa
Inflácia.
Vlny zdražovania veľa rôznych tovarov sa prelievajú kontinentmi fakticky bez výnimky. Aj keď ako hlavný zdroj sa udáva obnovenie rastu po covidových lockdownoch, ich presah by bol zaručene slabší (zanedbateľný?), keby centrálne banky svetový rast cien nepodnecovali „tlačením peňazí“.
Zvyšovanie úrokov vo V3 – Česko, Maďarsko, Poľsko, ktoré je prirodzenou obranou pred znehodnocovaním vkladov, ECB (zatiaľ) nemôže nasledovať, keďže prioritou je podporovať – najmä v Nemecku – rast a mazať úročenie štátnych dlhopisov tak, aby sa dlhy rozpustili (kdesi v ďalekej budúcnosti).
Raj pre dlžníkov a peklo pre sporivcov však nemôže donekonečna pokračovať. Ani na Slovensku, ktoré si zatiaľ môže „vychutnať“ najväčšiu nevýhodu spoločnej meny – ani pri päťpercentnej inflácii nemôže prispôsobovať úrokové miery vlastnej potrebe, keďže s eurovými sadzbami sa manipuluje iba vo Frankfurte.
Udalosť SR
Deň boja za slobodu a demokraciu.