SME
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Naozaj sme takíto? Nič lepšie si nezaslúžime?

Sme schopní racionality, na ktorej stojí náš domnelý mentálny domov?

Krakov. Kde história vytekala zo všetkých puklín v omietkach domov až do meandru Visly pod kráľovským zámkom. (Zdroj: archív MOT)

Autorka je šéfredaktorkou The Slovak Spectator

Vraciam sa do tichého zákutia v univerzitnej knižnici v Krakove a vôbec sa mi nezdá, že to bolo tak dávno, keď som tam sedávala a písavala tesne pred návratom domov. Bola som slovenská študentka, ktorá si v poľskej knižnici čítala českého filozofa a pripadalo mi to veľmi romantické.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krakov je taký. Cítila som sa veľmi stredoeurópsky, po semestri uvažovania nad pamäťou v meste, kde história vytekala zo všetkých puklín v omietkach domov až do meandra Visly pod kráľovským zámkom.

V nultých rokoch dvadsiateho prvého storočia panovalo v európskych štúdiách nadšenie pre našu časť Európy, čerstvo v EÚ, a Krakov bol jedným z miest, kde sa to všetko koncentrovalo, magnet pre študentov zo Západu.

Súvisiaci článok Čo je teda tragédiou strednej Európy Čítajte 

Ten pocit stredoeurópanstva so mnou zostal doteraz, hlavne v novembri. Vracia sa ku mne, keď myslievam na Jana Patočku. Na jeho solidaritu otrasených, ktorá sa neskôr pretavila do Havlovej moci bezmocných. Na starostlivosť o dušu, koncept, na ktorom sa dalo budovať európanstvo po roku 2004.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Krásny čas nenaplneného optimizmu

Dnes to v spätnom pohľade znie veľmi naivne (alebo dnes omnoho viac trpíme cynizmom?). V roku 2008 sme v Krakove snívali o tom, ako pôjdeme už len dopredu. Neviem, či náš vtedajší optimizmus vychádzal z nedostatku vedomostí a skúseností, alebo skôr z toho, že nadšenie skrátka patrí k študentskému životu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Systémový znak slovenského parlamentarizmu je poslanecký asistent ako biely kôň.


8 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


10 h
Publicista Matúš Ritomský.

O neschopnosti vyrovnať sa s minulosťou nesvedčí ani tak príbeh Budaja ako snaha Fica uniesť nás do ruskej sféry vplyvu.


12 h
Peter Schutz

Hlavnou témou týchto volieb bude, či Slovensko zostane európskou demokraciou.


11 h
SkryťZatvoriť reklamu