SME
Sobota, 29. január, 2022 | Meniny má Gašpar

Aj politické relácie s ním boli zábavnejšie (píše Jakub Huba)

Myslel, písal a rozhorčoval sa preto, že ho hlboko dojímal osud druhého. Ešte za Eugenom Gindlom.

Eugen Gindl. (Zdroj: Ján Lőrincz/ARCHÍV ZUZANY GINDL-TATÁROVEJ)

Autor vyučuje na VŠVU, je reštaurátor. Reč zaznela na rozlúčke s Eugenom Gindlom 23. 11.2021.

Eugen už nie je. A to je koniec jedného sveta, celej jednej perspektívy; čím vôbec nemyslím frázu, že každý sme jedinečný. Nie, nie sme jedineční, aj keď Eugen nás takých videl, keďže vo všetkom a vo všetkých túto jedinečnosť nachádzal.

Ale bolo to všetko skutočne také čarovné alebo sa tie veci, ľudia a knihy stávali pozoruhodnými silou jeho interpretácie, ktorá im prepožičiavala kus Eugenovej charizmy? To sa už nedozvieme, ale ukazuje sa tu prvý kľúčový rys jeho osobnosti: Eugen sa k ničomu a nikomu nestaval pasívne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Preto sa aj pozeranie najbanálnejšieho reklamného šotu, rovnako ako športového podujatia alebo tej najtupšej politickej diskusie, stávalo vďaka Eugenovým vtipným komentárom pôžitkom, pričom s kýmkoľvek iným by ma všetky tieto veci na smrť nudili.

To všetko boli podnety, ktoré by každý prehliadol, ale Eugen ich uchovával, spriadal, zhromažďoval a triedil. Tak sa postupne na banality každodennosti nabaľovali ďalšie a ďalšie kontexty, obrazy, hlášky, situácie, až sa z neprehľadných spletí kusých informácií, pozorovaní aj surových faktov stávali postupne symptómy globálnej éry, ktorú žijeme.

Súvisiaci článok Zomrel novinár, publicista a spolupracovník SME Eugen Gindl Čítajte 

Najdôležitejšie je ochrániť ľudskú dôstojnosť

Keď som ho navštívil naposledy, mal rozčítané viaceré knihy. Nejakú osemstostranovú knihu o dejinách, potom životopis ľavicovej novinárky a neskôr teroristky Ulrike Meinhofovej, ďalej detskú knižku Pinocchia a ešte zopár ďalších rozmanitých titulov. Podobne pestrý bol okruh ľudí, s ktorými sa Eugen rozhodol deliť o svoj svet.

Od človiečikov na hranici chudoby a za hranicou alkoholizmu, až po kultúrne a politické špičky. Nikdy neprejavil intelektuálnu nadradenosť, jedine ak k tým, ktorí sami seba pasovali za intelektuálnu elitu a ktorí zneužívali toto postavenie na obhajobu panujúcej nespravodlivosti a vlastného postavenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na hlúposť ľudí, ktorí ho urážali, sa pozeral s ľútosťou, akoby mali nesmierne skryté kvality a to, čo môžu ponúknuť svetu, bolo len dočasne zablokované neosobným zásahom osudu, a nie ich individuálnou zadubenosťou.

Ku každému sa správal tak, ako keby ho jeho názory nesmierne zaujímali. Vôbec nešlo o nejaký druh autocenzúry. Dokázal sa krásne rozhnevať a rozhorčiť, chápal, že v niektorých momentoch treba politickú korektnosť poslať do prdele.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Andrej Lúčny

Za 1 800 eur sa Ethosu podarilo vylepiť bilbordy aj zaplatiť online kampaň.


27. jan
Na snímke zo 16. novembra 2021 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 16 h
Radoslaw Sikorski

Rozhovor s Radoslawom Sikorským.


16 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


10 h

Neprehliadnite tiež

Na snímke zo 16. novembra 2021 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 16 h
Samotné cenové pohyby ovplyvňuje okrem pandémie aj množstvo ďalších rôznych faktorov, ako napríklad vysoký dopyt po energiách aj mimo Európy vyvolaný oživením ekonomík.

Klimatický šek je o presmerovaní príjmov z predaja emisných povoleniek naspäť obyvateľom Slovenska.


Martin Hojsík 17 h
Vlaky, ktoré jazdia po slovenských koľajniciach, dosluhujú.

Potrebujeme sa vrátiť pred rok 1948.


Peter Novoveský 18 h
Ilustračné foto

Prvý krok k bezpečnému internetu urobil europarlament, na ťahu sú vlády.


19 h
Skryť Zatvoriť reklamu