SME
Sobota, 29. január, 2022 | Meniny má Gašpar

Keď dedičstvo kolonializmu komplikuje futbal

Prečo nevyšiel zápas Francúzska s Alžírskom?

Zinedine Zidane.

Autor pôsobí v Ústave orientalistiky SAV, robí aj popularizačný kanál Afrika so Silvestrom

Nie je žiadnym tajomstvom, že vzťahy Európy s Afrikou stále do veľkej miery zaťažuje spoločná história kolonializmu. Asi najvýraznejším príkladom sú vzťahy Francúzska so severoafrickým Alžírskom. Ide o štáty s dlhou spoločnou minulosťou, ktoré však medzi sebou nedokážu zorganizovať priateľský futbalový zápas na medzištátnej úrovni. Teda až na jeden, no ani ten sa nedohral do konca.

Túto jeseň uplynulo 20 rokov, čo sa na parížskom predmestí Saint-Denis odohral výnimočný a dlhoočakávaný priateľský futbalový zápas medzi Francúzskom a Alžírskom. Išlo o prvé futbalové stretnutie takéhoto druhu medzi oboma krajinami od roku 1962, keď Alžírsko po dlhej vojne získalo nezávislosť od Francúzska. Zápas sa však skončil absolútnym fiaskom a žiadny ďalší sa už nezopakoval.

Toto pamätné futbalové stretnutie sa konalo 6. októbra 2001 na vypredanom štadióne Stade de France pri Paríži. Od začiatku bolo politicky aj diplomaticky motivované a francúzski organizátori ho prezentovali ako veľký krok k zmiereniu napätých vzťahov oboch krajín poznačených vojnou a historickou traumou kolonializmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Namiesto zmierenia však vo Francúzsku otvoril novú vlnu diskusií o sociálnych problémoch na predmestiach veľkých miest, o integrácii, rasizme či koloniálnom dedičstve, ktoré dodnes neutíchli.

Hoci fanúšikovia a fanúšičky boli prevažne z Francúzska, od začiatku bolo cítiť, že v tento októbrový deň roku 2001 väčšina z nich prišla na štadión podporiť alžírske mužstvo. Vzhľadom na početnú moslimskú populáciu so severoafrickým pôvodom vo Francúzsku to azda nebolo ani nič prekvapivé.

Oveľa väčším šokom bolo, keď veľká časť publika vypískala predstavovanie reprezentantov Francúzska. Dokonca aj samotného Zinedina Zidana, syna alžírskych prisťahovalcov, ktorý pre mnohých zosobňoval to pomyselné zmierenie.

Piskot a hukot ovládli štadión aj pri následnom hraní francúzskej štátnej hymny Marseillaisy. Zidane neskôr údajne označil tieto chvíle ako jedny z najťažších vo svojej hviezdnej futbalovej kariére.

Súvisiaci článok Dlhá vojna Francúzska s džihádom Čítajte 

Kto sú nahnevaní z predmestí

Vo Francúzsku žije približne päť miliónov ľudí pôvodom zo severnej a subsaharskej Afriky. Ide o výsledok historického vývoja v období kolonializmu a dekolonizácie Afriky po roku 1945 spojenej s imigráciou. Viac ako milión z nich má alžírsky pôvod.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Andrej Lúčny

Za 1 800 eur sa Ethosu podarilo vylepiť bilbordy aj zaplatiť online kampaň.


27. jan
Tomáš Halík. Český kňaz, teológ, filozof a religionista.

Kresťanstvo prechádza do novej fázy.


22. dec
Na snímke zo 16. novembra 2021 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 16 h
Radoslaw Sikorski

Rozhovor s Radoslawom Sikorským.


16 h

Neprehliadnite tiež

Na snímke zo 16. novembra 2021 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 16 h
Samotné cenové pohyby ovplyvňuje okrem pandémie aj množstvo ďalších rôznych faktorov, ako napríklad vysoký dopyt po energiách aj mimo Európy vyvolaný oživením ekonomík.

Klimatický šek je o presmerovaní príjmov z predaja emisných povoleniek naspäť obyvateľom Slovenska.


Martin Hojsík 18 h
Vlaky, ktoré jazdia po slovenských koľajniciach, dosluhujú.

Potrebujeme sa vrátiť pred rok 1948.


Peter Novoveský 18 h
Ilustračné foto

Prvý krok k bezpečnému internetu urobil europarlament, na ťahu sú vlády.


19 h
Skryť Zatvoriť reklamu