SME
Sobota, 29. január, 2022 | Meniny má Gašpar

Prečo ste nezachytili, ako budeme súperiť s Čínou

Nenápadná komisárka zaujala talianskych politikov aj európske médiá.

Európske veci - Najdôležitejšie udalosti z európskej politiky, komentáre a analýzy. (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Autor je analytik, publicista a expert na európsku politiku

Koľko trvá, kým sa interný dokument Európskej komisie dostane na prvé stránky novín? Ak by sme si ako príklad zobrali Usmernenia Európskej komisie pre inkluzívnu komunikáciu, odpoveď by znela: asi päť týždňov.

A koľko trvá, kým ho potom Komisia stiahne? Jeden deň. Ale treba zároveň dodať, že nie každému dokumentu, ktorý Komisia pripraví pre svojich zamestnancov, sa podarí zaútočiť na najmilší sviatok detí aj dospelých – Vianoce.

Súvisiaci článok Brusel zakazuje Vianoce a Máriu? Hoax sa rozšíril, Komisia ustúpila Čítajte 

Usmernenia, o ktorých je reč, s hrdosťou predstavila maltská komisárka Helena Dalliová 26. októbra. Vo svojom príhovore na prvých stránkach publikácie píše:

„Európska komisia musí ísť príkladom vo svojom úsilí o vytvorenie Únie rovnosti. Aby sme to dokázali efektívne, musí byť naša komunikácia vždy inkluzívna, čím sa zabezpečí, že všetky naše materiály si budú vážiť a brať do úvahy každého, bez ohľadu na rod, rasový alebo etnický pôvod, náboženstvo alebo vieru, zdravotné postihnutie, vek alebo sexuálnu orientáciu. Toto je to, čo ,zjednotení v rozmanitosti‘ skutočne znamená.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Celý dokument má len tridsať strán, z toho samotné usmernenia zaberajú menej ako polovicu, zvyšok sú obrázky, predhovor a edičné informácie. Všeobecnú pozornosť však vzbudila hlavne jednostranová kapitolka nazvaná Kultúry, životné štýly alebo presvedčenia.

Vo všeobecnosti asi nikto nemá problém s požiadavkou, aby sa úradníci vo svojej komunikácii vyhýbali vyčleňovaniu niektorých skupín občanov (pozitívnemu aj negatívnemu) len na základe ich príslušnosti k nejakej náboženskej skupine.

Ale priložená tabuľka, ktorá uvádza konkrétne príklady, sa autorom celkom nepodarila. Namiesto „vianočné obdobie môže byť stresujúce“ sa v nej odporúča povedať „obdobie sviatkov môže byť stresujúce“. A nepoužívať ani slovo „krstné meno“ (lebo veď nie všetci sú pokrstení), ani mená typické len pre jedno náboženstvo – namiesto „Mária a Ján sú medzinárodný pár“ je vhodnejšie napísať „Malika a Julio sú medzinárodný pár“.

Téma talianskej domácej politiky

Cenu za bystré oko si tentoraz odnáša taliansky denník il Giornale, ktorý už 28. novembra priniesol článok nazvaný V Európe je zakázané hovoriť „Vianoce“ a dokonca sa volať Mária“. O ten sa vzápätí podelila na svojom facebooku Giorgia Meloniová, šéfka talianskej národno-konzervatívnej strany Bratia Talianska a poslankyňa dolnej komory talianskeho parlamentu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Andrej Lúčny

Za 1 800 eur sa Ethosu podarilo vylepiť bilbordy aj zaplatiť online kampaň.


27. jan
Na snímke zo 16. novembra 2021 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 15 h
Radoslaw Sikorski

Rozhovor s Radoslawom Sikorským.


15 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


9 h

Neprehliadnite tiež

Na snímke zo 16. novembra 2021 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 15 h
Samotné cenové pohyby ovplyvňuje okrem pandémie aj množstvo ďalších rôznych faktorov, ako napríklad vysoký dopyt po energiách aj mimo Európy vyvolaný oživením ekonomík.

Klimatický šek je o presmerovaní príjmov z predaja emisných povoleniek naspäť obyvateľom Slovenska.


Martin Hojsík 17 h
Vlaky, ktoré jazdia po slovenských koľajniciach, dosluhujú.

Potrebujeme sa vrátiť pred rok 1948.


Peter Novoveský 17 h
Ilustračné foto

Prvý krok k bezpečnému internetu urobil europarlament, na ťahu sú vlády.


18 h
Skryť Zatvoriť reklamu