SME
Sobota, 29. január, 2022 | Meniny má Gašpar

Štát, ktorý s nami hovorí ako s deckami či s kriminálnikmi

Lebo taký štát sme si tu nechali postaviť, kde sa roky darilo vratkárom.

Kritický pohľad Michala Havrana. (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Autor je teológ a spisovateľ

A príde ďalší list. Ešte drzejší. V duchu kasárenského alebo väzenského žargónu. Tvrdý, nemilosrdný, formuláciami na hranici vyhrážok. Podľa zákona. Vždy podľa zákona. Pretože v krajine, kde je spravodlivosť neprítomným princípom, sa zo zákona stáva nástroj nemilosrdnosti.

Neplatil si počas pandémie sociálne odvody? Lebo si nemal prácu? Pretože si nemohol robiť činnosť, vďaka ktorej táto republika žije, keďže nijako inak, nie láskavým jazykom rovnocenných občanov, ale šikanóznymi príkazmi zabezpečuje svoj chod?

Ako inak by to tento štát, tento rozkradnutý kartel mohol robiť, od koho by si mal pýtať peniaze, od ľudí, ktorí takmer nič nikdy neplatili, pre ktorých neexistuje spoločnosť ani cesty a školy a nemocnice?

Prečo by sme s vlastnými občanmi teda nehovorili ako v sovietskom Rusku deň pred popravou, nevyhrážali sa im exekúciami, zhabaniami majetku, veď to je zákon, zákon je tu na to, aby vás zničil, zákon nemá srdce ani emócie.

Okamžite pošlite, okamžite uhraďte, okamžite sa dostavte

Zákon je, že muž za nejakú pofidérnu kozmetiku pôjde na dvadsať rokov do väzby, lebo tamojší súd si myslí, že takto vyzerá duch spravodlivosti a takto treba nakladať s kriminálnikmi, pretože je predsa každému jasné, že látka legálna a považovaná za liečivo vo väčšine vyspelých krajín je v krajine, ktorá sa nevie správať dôstojne ani v čase humanitárnej a emocionálnej pohromy, v čase rozpadu spoločnosti na zúrivé ostrovy zaostalosti, je presne to, čo musíme trestať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tak, ako musíme zadlžovať študentov za to, že išli bez lístka, poslať na nich exekútorov a pokrytecky tliachať o exekučných amnestiách, doručiť výzvy a príkazy, okamžite pošlite, okamžite uhraďte, okamžite sa dostavte, takto hovorí tento štát so svojimi občanmi, považuje ich apriórne za podvodníkov a klamárov.

Nie tých, ktorí zručne premenili svoje odrbávačské životy na politické kariéry, nie tých, ktorí rozobrali Slovensko do poslednej tehly príčetnosti, nie tých, čo si vždy vybavia STK a kataster a pokutu a lekára a vyšetrenia a operácie a vždy budú o krok vpred vo svete, ktorý za nimi ostáva ako veda za slovenskou intuíciou.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Andrej Lúčny

Za 1 800 eur sa Ethosu podarilo vylepiť bilbordy aj zaplatiť online kampaň.


27. jan
Na snímke zo 16. novembra 2021 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 15 h
Radoslaw Sikorski

Rozhovor s Radoslawom Sikorským.


15 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


9 h

Neprehliadnite tiež

Na snímke zo 16. novembra 2021 si britský minister obrany Ben Wallace (vpravo) podáva ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Legenda o rozpínavosti NATO len prikrýva úmysly Ruska. Nedajme sa zmiasť.


Ben Wallace 15 h
Samotné cenové pohyby ovplyvňuje okrem pandémie aj množstvo ďalších rôznych faktorov, ako napríklad vysoký dopyt po energiách aj mimo Európy vyvolaný oživením ekonomík.

Klimatický šek je o presmerovaní príjmov z predaja emisných povoleniek naspäť obyvateľom Slovenska.


Martin Hojsík 17 h
Vlaky, ktoré jazdia po slovenských koľajniciach, dosluhujú.

Potrebujeme sa vrátiť pred rok 1948.


Peter Novoveský 17 h
Ilustračné foto

Prvý krok k bezpečnému internetu urobil europarlament, na ťahu sú vlády.


18 h
Skryť Zatvoriť reklamu