Autor je štátny tajomník MZVaEZ za stranu SaS
Koronavírus, s ktorým svet bojuje už takmer dva roky, dostal do úzadia mnohé zahraničnopolitické výzvy. No pandémia zároveň zvýraznila prepojenosť regiónov sveta, ako aj význam susedskej spolupráce.
Presvedčil som sa o tom aj nedávno v Barcelone počas rokovaní 6. regionálneho fóra Únie pre Stredomorie (UfM) a 3. ministerského zasadnutia vo formáte Európska únia (EÚ) – južné susedstvo, na ktorých som zastupoval Slovensko. Práve tieto oblasti sú pomyselnou križovatkou viacerých vplyvov a fenoménov, ktoré majú veľký presah aj do Európy.
Neobmedzujme sa len na bezpečnosť
Únia pre Stredomorie (UfM) ako platforma multilaterálneho partnerstva dnes predstavuje zdroj konkrétnych projektov, iniciatív v jednotlivých sektoroch a riešení pre ľudí. Pre EÚ je aj nástrojom na posilňovanie politiky k južnému susedstvu s cieľom napĺňať tri strategické ciele: stabilitu, rozvoj ľudského potenciálu a integráciu.
Napriek svojej polohe v strednej Európe si Slovensko uvedomuje, že oblasť okolo Stredozemného mora nemožno chápať len ako hranicu medzi Európou a Afrikou či Blízkym východom. Vnímame, že je to región plný príležitostí a ambicióznych partnerstiev, ktoré majú potenciál priniesť prosperitu na oboch brehoch.
Nie je v našom záujme, aby bolo južné susedstvo EÚ vnímané ako miesto plné hrozieb spojených s lokálnymi konfliktmi, terorizmom či s migráciou. Naopak, mali by sme stavať na tom, že tento región ponúka početné možnosti a tie sa dajú využiť len v tesnej spolupráci s tamojšími krajinami.
Záväzky členských štátov EÚ, ktoré sme tlmočili stredomorským partnerským krajinám, sa preto netýkali len oblasti bezpečnostnej politiky. Boli aj o posilňovaní stability a pilierov demokracie, ako aj o zmierňovaní regionálnych rozdielov či boji proti klimatickej zmene prostredníctvom pomoci pri prechode na zelené hospodárstvo.