Autor je mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky v SR
Tlač v celej Európe vrátane Poľska a Slovenska v posledných týždňoch vo veľkom komentovala prudký nárast cien energií pre spotrebiteľov. Poukazuje sa na viacero faktorov, medzi ktorými zohrávajú významnú úlohu rastúce ceny zemného plynu.
Pre odborníkov z oblasti plynárenstva sa okamžite vynára otázka, možno skôr rečnícka, čo je dôvodom tohto stavu. Ide o nedostatok prenosovej kapacity alebo možno o nejakú nepredvídateľnú haváriu?
Nie, takéto situácie sa nedejú – stojí za tým politika hlavného dodávateľa plynu do EÚ, ktorý obmedzuje dodávky suroviny s cieľom vyvinúť tlak na Európsku komisiu a členské štáty EÚ.
Významnú rolu v tejto veci zohráva budúcnosť plynovodu Nord Stream 2.
Poľsko dlhodobo poukazuje na to, že táto investícia nemá ekonomické opodstatnenie – práve naopak – ide o čisto politický projekt, ktorý negatívne ovplyvní energetickú bezpečnosť EÚ, najmä v krajinách nášho regiónu.

Súčasná kríza súvisiaca s vysokými cenami energií zasahuje vo väčšej či menšej miere všetky členské štáty EÚ vrátane Slovenska. Vyvíja tlak na vlády, priemysel a domácnosti a ohrozuje konkurencieschopnosť a energetickú bezpečnosť EÚ.
Jedným z kľúčových faktorov tejto krízy je vysoká cena zemného plynu, ktorá v posledných týždňoch dokonca viedla k znižovaniu produkcie v niektorých – často strategických – priemyselných podnikoch.
Otázkou je, čo je príčinou tohto stavu.