Autor je ekonóm, pôsobí v Prognostickom ústave SAV
Vo februári 2021 bol na základe poslaneckej iniciatívy novelizovaný Zákonník práce. Drobná novela stanovila, že zamestnanca možno prepustiť, keď „dovŕšil 65 rokov veku a vek určený na nárok na starobný dôchodok“.
K poslaneckej novele neboli pripojené žiadne ekonomické argumenty ani kvantifikácie dosahov. Až v decembri, keď Ústavný súd pozastavil platnosť novely z obavy pre vekovú diskrimináciu, sme sa dozvedeli, že novela mala „podporiť zamestnávanie absolventov stredných i vysokých škôl a obnoviť medzigeneračnú výmenu zamestnancov“.
Ústavný súd bude riešiť právne aspekty novely. Pre budúcnosť je však ešte dôležitejšie kvantifikovať ekonomické dôsledky zamestnávania alebo prepúšťania pracovníkov vo veku 65+.
Dve základné otázky znejú takto: Máme na trhu práce priveľa absolventov a priveľa pracujúcich dôchodcov, ktorí sa navzájom vytesňujú? Čo je „medzigeneračná výmena“?
Priveľa absolventov? Ale choďte!
Posledné dostupné údaje za tretí kvartál 2021 hovoria, že z celkového počtu pracujúcich (2,6 milióna) ich vo veku 65+ bolo len 39,4 tisíca ľudí, čo tvorí jeden a pol percenta. Najviac ich pôsobilo v školstve (5,5 tisíca) a zdravotníctve (5,4 tisíca). A 40 percent z nich malo vysokú školu. Išlo najmä o učiteľov, lekárov a zdravotné sestry.