Autor je ekonóm, pôsobí v Prognostickom ústave SAV
Rok 2021 bol rokom veľkých očakávaní. Po hlbokom ekonomickom páde na jar 2020 prišlo výrazné oživenie. Predpokladali sme, že vydrží po celý rok 2021 a naša ekonomika sa vráti aspoň na úroveň roka 2019. Nestalo sa tak.
Hodnota hrubého domáceho produktu (očistená o infláciu) sa v tomto roku nevyškriabe nad úroveň pred krízou. Čo sa stalo? Boli na vine lockdowny a zavreté reštaurácie?
Priame dôsledky pandémie určite mali svoj podiel na spomalení rastu. Pandémia však mala na naše hospodárstvo aj nepriame následky, ktoré sa ukázali dôležitejšie ako zavreté kaviarne a fitnescentrá.
Slovenská ekonomika predstavuje jednu desatinu percenta svetovej ekonomiky. Sme malým člnkom na hladine oceána. Reagujeme na každú zmenu prúdov a vetrov.
Naša exportne orientovaná ekonomika je silne závislá od globálneho obchodu a fungovaní dodávateľsko-odberateľských sietí. Ak sa napríklad pre pandémiu čo len na pár týždňov zatvoria kľúčové nákladné prístavy a/alebo prerušia dodávky čipov, máme problém.
Nevýhody montážnej linky
Špecifickým znakom Slovenska je špecializácia na malý počet exportných produktov. Malé vyspelé krajiny ako Holandsko alebo Dánsko tiež žijú z exportov priemyslu, ale vysoký príjem majú aj z exportu poznatkovo-intenzívnych služieb. Vyvážajú softvér, výsledky výskumu, právne poradenstvo a licencie. Výhodou takýchto služieb je vysoký príjem a nezávislosť od dovozu vstupov.