SME
Nedeľa, 22. máj, 2022 | Meniny má Júlia, Juliána

Odkazy odchádzajúceho roka

Vládnuť s Matovičom je ako hrať šach s niekým, kto kradne figúrky.

Veci verejné Ivana Mikloša. (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Autor je prezident MESA 10 a exminister financií

Nebol to dobrý rok. Práve odchádzajúci prvý (a dúfajme, že posledný) celý pandemický rok nám tu u nás na Slovensku priniesol viacero dôležitých odkazov. Väčšina z nich však pozitívna nebola. Podobné to bolo síce aj okolo nás a v celom svete, napriek tomu sa však zdá, že sme sa, žiaľ, vymykali z priemeru.

Rozpačité vládnutie novej koalície v roku predchádzajúcom sa dalo ospravedlňovať neskúsenosťou, ako aj šokom z celosvetového pandemického úderu, ktorý prišiel práve s nástupom novej vlády.

Končiaci sa rok však ukázal, že koaličné problémy neboli týmito faktormi dané, boli nimi len zosilnené. Hlavná príčina chaotického vládnutia totiž spočíva vo vnútornom vybavení koaličných politických strán a ich lídrov.

Zahodené roky

Končiaci sa rok v plnej sile odhalil, ako slabo boli koaličné strany pripravené na vládnutie napriek tomu, že počas troch vlád Smeru mali dosť času pripraviť sa na zodpovedné a kompetentné vládnutie. A to nielen po stránke programovej (teda, kde a ako urobiť potrebné reformy), ale ešte viac po stránke politickej (ako manažovať vzťahy v koalícii a potrebné reformy politicky presadiť vrátane potrebnej komunikácie).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dnes, takmer dva roky po nástupe novej vlády, je pritom viac než zrejmé, že nejde len o nepripravenosť, ale aj o nespôsobilosť, pričom primárna zodpovednosť v tejto oblasti leží na predsedovi najsilnejšej koaličnej strany.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Komentátor SME Peter Schutz.

Orbán hrá vysokú hru.


23m
Peter Tkačenko

Pôrodnosť síce nezvýšia, ale aspoň to bude drahé.


37m
Minister financií Igor Matovič.

Posledné dva roky sú výlučne jeho dielom.


2 h
Mariana Čengel-Solčanská.

Posielame vlastné deti, aby na kolenách jachtali do ucha cudziemu chlapovi, že sú zlé.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu