SME
Sobota, 22. január, 2022 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Videli sme jeho hviezdu na Východe a prišli sme sa mu pokloniť

Ako rozumieť trojkráľovému príbehu.

Remeselný Betlehem na námestí v Bánovciach nad Bebravou (Zdroj: Daniela Muranová)

Autor je teológ

„A, hľa, hviezda, ktorú uzreli na Východe, išla pred nimi, až sa zastavila nad miestom, kde bolo dieťa. Mudrci našli dieťa s Máriou, jeho matkou, padli na zem a poklonili sa mu. Potom otvorili svoje pokladnice a dali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.“

Zlato znamená kráľa, kadidlo Boha a myrha človeka, ktorý bude trpieť a zomrie.

Mnohé podrobnosti, ktoré nám zachovalo umenie, pochádzajú z neznámych orientálnych prameňov. Traja mudrci symbolizujú tri obdobia ľudského života a tri dobové rasy: semitskú, bielu a čiernu.

Od čias Tertuliána v 3. storočí sa nazývajú kráľmi – mudrcmi, určite preto, že v žalme 72 sa hovorí: Králi Taršiša a ostrovov donesú mu dary, králi Arábie a Sáby odovzdajú mu poplatky.“

Pôvodne to boli kňazi staroperzského náboženstva. Podľa historika Herodota tvorili uzavretú kastu, žili prísnym životom, udržovali oheň vo svätyniach, skúmali cesty hviezd a zmysel snov. Za Ježišových čias to boli astrológovia a astronómovia, ako ich chápeme dnes.

Ako sa mohli traja mudrci (mágovia) dozvedieť o Mesiášovom proroctve? Možno tak, že skúmali tajomné a okultné skutočnosti. Židia, roztratení po celom Východe vrátane Perzie, iste aj tam šírili zvesť o budúcom príchode Mesiáša. Mohli sa tiež dozvedieť o Balaamovom proroctve pre izraelský národ: „Vyjde hviezda z Jakuba, žezlo sa zdvihne z Izraela.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako atómovka na nebi

Hviezdy boli pokladané v staroveku za mocné nebeské bytosti, ktoré zasahujú do osudov človeka. Výrazom hviezda sa tiež môže v Biblii označovať aj akékoľvek svetelné vesmírne teleso okrem Slnka a Mesiaca.

Stálym pokušením aj v Izraeli bolo uctievať hviezdne božstvá prinášaním obetí, čo bolo v Starom zákone zakázané. Obetovalo sa kadidlo, víno alebo koláče. Z postavenia hviezd sa hľadalo vysvetlenie budúcich udalostí. Objav nejakej novej hviezdy bol považovaný za predzvesť zvláštnej udalosti.

Správa evanjelistu Matúša o hviezde Mesiášovej už mnoho storočí stále znovu dráždi ľudskú fantáziu. Za „betlehemskú hviezdu“ sa považovalo mnohé z toho, čo sa ukazovalo na oblohe, ale aj mnoho takého, čo jestvovalo len v ľudskej fantázii a nemalo žiadny vedecký základ.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jeden z najväčších stavebných boomov v budovaní kostolov zažíva pravoslávna cirkev. Počet jej veriacich rastie v dôsledku nárastu veriacich prichádzajúcich pracovať na Slovensko z Ukrajiny, Srbska či Bulharska.

Boom výstavby kostolov bol na Slovensku v 90. rokoch.


4 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


1 h
Karolína Fourova, autorka knihy Jediná kniha o jedle, ktorú potrebujete.

Ľudia stále veria mýtom o stravovaní.


14. jan
Naomi Osaková sa lúči ako obhajkyňa titulu s Australian Open už v prvom týždni.

Obhajkyňa titulu prehrala v 3. kole Australian Open.


8 h

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


7 h
Ilustračné foto

Opakovanie prudkého zvyšovania cien elektriny je len otázkou času.


Andrej Hanzel 7 h
Zuzana Kepplová.

Máme na výber? Nemáme. Tu sa mala debata skončiť.


11 h
Ilustračná snímka.

Tvrdiť, že nerovnosť stimuluje môže len ten, kto jej dopadom nerozumie.


12 h
Skryť Zatvoriť reklamu