SME
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Videli sme jeho hviezdu na Východe a prišli sme sa mu pokloniť

Ako rozumieť trojkráľovému príbehu.

Remeselný Betlehem na námestí v Bánovciach nad Bebravou (Zdroj: Daniela Muranová)

Autor je teológ

„A, hľa, hviezda, ktorú uzreli na Východe, išla pred nimi, až sa zastavila nad miestom, kde bolo dieťa. Mudrci našli dieťa s Máriou, jeho matkou, padli na zem a poklonili sa mu. Potom otvorili svoje pokladnice a dali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.“

Zlato znamená kráľa, kadidlo Boha a myrha človeka, ktorý bude trpieť a zomrie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohé podrobnosti, ktoré nám zachovalo umenie, pochádzajú z neznámych orientálnych prameňov. Traja mudrci symbolizujú tri obdobia ľudského života a tri dobové rasy: semitskú, bielu a čiernu.

Od čias Tertuliána v 3. storočí sa nazývajú kráľmi – mudrcmi, určite preto, že v žalme 72 sa hovorí: Králi Taršiša a ostrovov donesú mu dary, králi Arábie a Sáby odovzdajú mu poplatky.“

Pôvodne to boli kňazi staroperzského náboženstva. Podľa historika Herodota tvorili uzavretú kastu, žili prísnym životom, udržovali oheň vo svätyniach, skúmali cesty hviezd a zmysel snov. Za Ježišových čias to boli astrológovia a astronómovia, ako ich chápeme dnes.

Ako sa mohli traja mudrci (mágovia) dozvedieť o Mesiášovom proroctve? Možno tak, že skúmali tajomné a okultné skutočnosti. Židia, roztratení po celom Východe vrátane Perzie, iste aj tam šírili zvesť o budúcom príchode Mesiáša. Mohli sa tiež dozvedieť o Balaamovom proroctve pre izraelský národ: „Vyjde hviezda z Jakuba, žezlo sa zdvihne z Izraela.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako atómovka na nebi

Hviezdy boli pokladané v staroveku za mocné nebeské bytosti, ktoré zasahujú do osudov človeka. Výrazom hviezda sa tiež môže v Biblii označovať aj akékoľvek svetelné vesmírne teleso okrem Slnka a Mesiaca.

Stálym pokušením aj v Izraeli bolo uctievať hviezdne božstvá prinášaním obetí, čo bolo v Starom zákone zakázané. Obetovalo sa kadidlo, víno alebo koláče. Z postavenia hviezd sa hľadalo vysvetlenie budúcich udalostí. Objav nejakej novej hviezdy bol považovaný za predzvesť zvláštnej udalosti.

Správa evanjelistu Matúša o hviezde Mesiášovej už mnoho storočí stále znovu dráždi ľudskú fantáziu. Za „betlehemskú hviezdu“ sa považovalo mnohé z toho, čo sa ukazovalo na oblohe, ale aj mnoho takého, čo jestvovalo len v ľudskej fantázii a nemalo žiadny vedecký základ.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Systémový znak slovenského parlamentarizmu je poslanecký asistent ako biely kôň.


8 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


11 h
Publicista Matúš Ritomský.

O neschopnosti vyrovnať sa s minulosťou nesvedčí ani tak príbeh Budaja ako snaha Fica uniesť nás do ruskej sféry vplyvu.


12 h
Peter Schutz

Hlavnou témou týchto volieb bude, či Slovensko zostane európskou demokraciou.


11 h
SkryťZatvoriť reklamu