Autor je zástupca generálneho sekretára Európskej environmentálnej kancelárie (EEB), najväčšej európskej siete zelených mimovládok. Článok vznikol v spolupráci s Inštitútom pre udržateľný rozvoj (Poľsko), Clean Air Action Group (Maďarsko), Klimatickou koalíciou (Slovensko), Umanotera (Slovinsko) a Green Liberty (Lotyšsko).
Snaha krajín strednej a východnej Európy zahrnúť fosílny plyn a jadrovú energiu do zelenej taxonómie EÚ bude viesť k ďalšiemu konzervovaniu regiónu v neudržateľnej energetike. Energetické siete krajín sa vystavujú hrozbe rukojemníctva k tretím krajinám.
Pozičné línie poznáme
Európsky úrad pre životné prostredie spolu s mimovládnymi organizáciami zo strednej a východnej Európy naliehajú na vlády krajín Európskej únie, aby odmietli snahy o zahrnutie plynu a jadra medzi trvalo udržateľné palivá.
Návrh takzvanej taxonómie, teda predpisu, ktorým Európska komisia definuje, čo je a čo nie je možné zaradiť medzi udržateľné technológie, sa zjavne rodí veľmi ťažko. Po ročnom vyjednávaní unikol neoficiálny návrh, hoci Komisia sľubovala jeho zverejnenie ešte pred sviatkami. Oficiálna verzia sa očakáva v priebehu najbližších týždňov.

Aj potom však môže Európsky parlament či Rada tento predpis zablokovať. Žiaľ, štáty EÚ totiž nemajú zhodu v tom, či fosílny plyn a jadrová energia majú byť súčasťou zoznamu EÚ pre environmentálne udržateľné hospodárske činnosti.
Francúzsko spolu s Poľskom, Českou republikou, Slovenskom a ďalšími východnými partnermi podporuje jadrovú energiu. Väčšina je aj za zahrnutie fosílneho plynu do zeleného označovania EÚ.
Na druhej strane vyjednávacieho stola budú sedieť Taliansko, Španielsko, Dánsko, Rakúsko a Luxembursko, ktoré sú jednoznačne proti zahŕňaniu týchto zdrojov medzi udržateľnú investíciu.
Paradoxne, práve vlády strednej a východnej Európy, ktoré veľmi hlasno obhajovali zaradenie fosílneho plynu na zoznam zelených investícií, sú z hľadiska klímy, cien energií a energetickej suverenity ohrozené najviac.