SME
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

V marockom dome sa narodilo dieťa (trojkráľová poviedka Michala Havrana)

Do krčmy prišli traja cudzinci.

Ulica v marockom Marakéši. (Zdroj: Canva.com)

Autor je teológ a spisovateľ

Končila sa epocha hovorov na účet volaného, do krajín Magrebu sa volávalo s predplatenými kartami z malých obchodov s elektronikou, kde vedeli opraviť prvú playstation, predať hašiš a vytočiť číslo k rodičom do Maroka.

Na východofrancúzskom vidieku objavili ľudia čaro nábytku potiahnutého igelitom. Aby sa nepoškodil, návštevy dostávali modré plastové nemocničné návleky na topánky, nešpinili tak dom, v ktorom sa nevyzúvalo, pretože panovala spoločenská predstava, že návšteva, okrem farára a poštára, sa nevyzúva.

Do igelitu sa balil aj ovládač na televízor kúpený na spotrebný úver, do igelitu sa obaľovali aj kreslá pre hostí, zatiaľ čo domáci sedeli na drevených stoličkách prinesených z letnej kuchyne, ktorá slúžila aj ako pálenica a kde rodina pripravovala pohostenie pre miestneho zamestnanca pošty.

V dedine nalievali poštárovi za dobré správy schnaps, na ktorý mali pripevnenú odmerku hneď pri vchode do domu, vedľa trojkráľových nápisov kriedou z predchádzajúcich rokov, vedľa dátumu dostavania domu ich predkami po poslednej vojne s Nemcami, z čias, keď sa ľudia nezabíjali pre ideológiu, ale preto, aby sa udržiavali vo forme, zabíjali sa, aby napĺňali rozkazy civilizačnej evolúcie, zmocnili sa pálenice a dobytka v susednej dedine, vypálili sad Francúzom a Francúzi Nemcom a o pár rokov mali zmiešané manželstvá okrem tých mužov, ktorí ostali s ranami po bodákoch v blate a nikto sa o nich do jari nestaral.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sneh sa držal vo východných Vogézach do neskorej jari, vďaka čomu sa údolie neskôr, po príchode manufaktúr a veľkokapacitného kúrenia zmenilo na liečebnú destináciu, kde chodievali potomkovia cezhraničných Nemcov učiť Francúzov k freikorps kultur a posmievať sa z ich hygienických návykov, zmesi keltskej virility a rímskej dekandencie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Kritický pohľad Michala Havrana

Súvisiace témy: Francúzsko
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Publicista Matúš Ritomský.

Liekom na fascináciu zlom je jeho porážka.


1 h
O Ficovej väzbe najprv rozhodne parlament a potom súd.

Fico je jedným z najvýznamnejších strojcov rozpadu slovenskej spoločnosti.


1 h
Ukrajinský prezident Zelenskyj so šéfom delegácie EÚ na Ukrajine Mattiom Maasikasom.

Dĺžka procesu vstupovania do európskych štruktúr vyvoláva frustráciu.


Pascal Le Deunff 2 h
Igor Matovič.

Cielene reže spoločnosť na časti a stavia ich proti sebe.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu