SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Deliť svet na demokracie a diktatúry nie je šťastný nápad

Nesmieme prísť o medzinárodné inštitúcie a schopnosť spolupracovať.

Testovanie na koronavírus v Johannesburgu. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je bývalý vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničie a bezpečnostnú politiku, generálny tajomník NATO a španielsky minister zahraničia

Liberálna demokracia je stále živá, ale javí jasné známky slabosti. Podľa Freedom House zažíva svet 15 nepretržitých rokov globálneho úpadku demokracie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V snahe zvládnuť vzdúvajúcu sa vlnu autoritárstva pozval nedávno americký prezident Joe Biden vyše sto svetových vodcov na virtuálny summit, ktorého cieľom bolo posilniť demokraciu na celom svete.

Ten summit, keď pozvali Taiwan

Pre Španiela mojej generácie to sú pádne dôvody, prečo upozorniť na hodnotu demokracie. Keďže časť môjho života prebiehala pod diktatúrou Francisca Franca, viem, čo to znamená pre krajinu zvoliť si otvorenosť a blahobyt.

La Transición, španielsky politický proces zmeny režimu z diktatúry na ústavnú demokraciu, bol historickým výkonom, predznamenávajúcim založenie nových zastupiteľských orgánov, rozvoj sociálneho štátu a integráciu do Európy.

Obrana demokracie ako morálneho, spravodlivého a praktického politického systému by nás nemala primať definovať medzinárodné prostredie výlučne ako konflikt medzi demokraciami a autokraciami. Koniec koncov, nie je nič zlého, keď sa krajiny s rozdielnymi politickými systémami stretnú, aby riešili konkrétne globálne problémy. Dôležité je, že tieto stretnutia prispievajú k ich vyriešeniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hoci účastníci Summitu za demokraciu sa zaviazali k tým najdôležitejším záležitostiam – ako ochrana ľudských práv – viac si ho budeme pamätať pre jeho symbolickú hodnotu než pre samotné výsledky. Dôkazom toho je Bidenovo rozhodnutie pozvať Taiwan, čo asi veľmi nepomôže zmierneniu napätia s Čínou.

Nepríďme o povojnové dedičstvo

Na druhej strane potreba efektívneho celosvetového vládnutia nikdy nebola naliehavejšia ako v dnešnom nepredvídateľnom a nebezpečnom svete. Okrem jadrovej hrozby, ktorá vznikla v minulom storočí, sme teraz nútení potýkať sa s výzvami ako kybernetické útoky, používanie migrácie ako zbrane, rastúce investície do vojenskej technológie a zhubný potenciál umelej inteligencie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Elán slovenskej politiky je nazad. Už zasa.


57m
Peter Schutz

Zo zvrchovaného slovenského stropu sa už aj drolí.


16 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


17 h
Donald Tusk.

Autokrati sa skrývajú za bezpečnosť.


Wojciech Przybylski 17 h
SkryťZatvoriť reklamu