Autor je prezident MESA 10 a exminister financií
Čítam správy z domova a zo sveta a nestačím sa čudovať.
Rusko kumuluje vojsko na hranici nášho východného suseda a hrozí mu vojenskou agresiou, krajiny NATO a EÚ, medzi ktoré patríme (našťastie) aj my, to odmietajú a varujú potenciálneho (ale v nedávnej minulosti aj reálneho) agresora pred dôsledkami takéhoto kroku a u nás sa vášnivo debatuje o tom, či bežná statusová dohoda s USA (hlavným garantom našej bezpečnosti aj vo vzťahu k agresívnemu Rusku) znamená alebo neznamená vznik amerických základní a či je pre nás výhodná, alebo nie.
A navyše sa do tejto debaty zapojí nevídaným (účelovým proruským a politickým) spôsobom aj generálny prokurátor, ktorý vzápätí ohlási účasť na oslave výročia ruskej prokuratúry vedenej človekom, ktorý je na sankčných zoznamoch Európskej únie (ktoré sú aj naše).
Médiá a experti sa predháňajú v interpretáciách a hodnoteniach textu dohody, porovnávajú texty dohôd iných krajín (takúto dohodu už má s USA podpísanú 23 z 30 členských krajín NATO) a starý populista a demagóg, ktorý zo všetkých síl bojuje o svoju politickú budúcnosť a (nielen) o svoju slobodu, zacítil šancu a okamžite sa jej chopil.

Nie hrozba, ale záštita suverenity
Najlepšie situáciu opisujú tri titulky z nemenovaného konzervatívneho portálu. Prvý: Generál Macko: Dohoda s USA neznamená vznik základní na Slovensku. Je to štandardná zmluva, akú má aj Maďarsko.
Druhý: Politológ Šmíd: Zmluva s USA umožní vznik základní, čo iné by to bolo? Dohoda je výhodnejšia pre Američanov.
A do tretice: Umiestnenie amerických základní si podľa Fica vyžaduje súhlas ľudu. Smer chce referendum.
Nejdem tu teraz rozoberať argumenty jednej či druhej strany, aj keď podľa mňa je pravda plne na strane generála Macka, ktorý, na rozdiel od politológa Šmída, na základe obdobných statusových dohôd pracoval na viacerých vojenských misiách NATO v zahraničí (a niektoré dokonca viedol).
Podstatné je iné.