SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Peking v snahe zraziť Litvu na kolená zašiel priďaleko

V Litve ide o zmysel európskej integrácie.

Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je analytik, publicista a expert na európsku politiku

Tento týždeň sa do popredia európskeho parlamentného života dostali voľby novej hlavy tejto inštitúcie. Novou predsedníčkou sa v utorok podľa očakávaní stala maltská europoslankyňa Roberta Metsolová z frakcie európskych ľudovcov.

Prevolenie vedenia v polovici volebného obdobia je jedným zo špecifík Európskeho parlamentu – ide o dedičstvo z čias, keď bol Európsky parlament ešte Parlamentným zhromaždením, ktorého členov delegovali členské štáty a jeho predsedovia boli volení najviac na dvojročné obdobie.

Pozícia predsedu parlamentu má veľkú politickú váhu, preto je len prirodzené, že voľby trochu zatienili otvorený list štyridsiatich europoslancov, ktorý iniciovala slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann na podporu Litvy v jej konflikte s Čínou.

List bol zverejnený deň pred voľbami novej predsedníčky a adresovaný nielen najvyšším predstaviteľom Únie, predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi, predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a vysokému predstaviteľovi EÚ pre zahraničnú politiku Josepovi Borrellovi, ale aj dvom ďalším eurokomisárom zodpovedným za obchodnú politiku a vnútorný trh. A práve to je na ňom zaujímavé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Boj trpaslíka s obrom

Samotný spor medzi malou Litvou a veľkou Čínou sa začal ešte v novembri minulého roka po tom, ako sa Litva dohodla s Taiwanom na otvorení zastupiteľského úradu tejto ostrovnej krajiny, ktorú nielen ústava Čínskej ľudovej republiky, ale aj veľká časť vlastného obyvateľstva považuje za súčasť „jednej Číny“ – spor je len o tom, či má väčšiu legitimitu komunistická vláda v Pekingu, alebo demokraticky volená vláda v Tchaj-peji.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zuzana Kepplová.

Ani bardi západného politického myslenia akosi nepočítajú s Ukrajincami.


27. máj
ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.


27. máj
Nataša Holinová

Má pravdu, nie je kajúcnik.


27. máj

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


26. máj
SkryťZatvoriť reklamu