SME
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Pandémia priniesla nový kognitívny smog. Mýtus o rozdelenej spoločnosti

Za farizejstvo falošnej jednoty Európa zaplatila miliónmi mŕtvych.

Kritický pohľad Michala Havrana. (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Autor je teológ a spisovateľ

Aj dobré, lepšie, vzdelanejšie Slovensko, plné ideálov a odhodlania, má svoje temné záľuby.

A medzi nimi okrem schopnosti nevšímať si roky sociálnu drámu, ekonomický rozklad prenikajúci rodinami, nie vylúčenými, nie okrajovými, ale skutočnými, živými rodinami, o ktorých môžete urobiť zbytočne ďalších tisíc dobromyseľných podcastov, vyniká schopnosť šíriť vo svojom prostredí banálne všeobecné vysvetlenia, hoaxy dobra a pochopenia, univerzálnu odpoveď.

Istý čas tak bola v dôsledku tejto lenivostnej poruchy lepšieho Slovenska v móde nič nehovoriaca fráza o kritickom myslení. Kritické myslenie, ktoré nám, samozrejme, všetkým chýba, je tá vec, ktorá z nás mohla urobiť lepších a vnímavejších ľudí. Keďže ho nemáme, jeho nedostatok bol odpoveďou na prakticky akúkoľvek otázku týkajúcu sa spoločnosti.

Z učňov sa stávajú fašisti? Lebo nechodia na diskusné krúžky. Babka surfuje po dänikenovských weboch? Pretože nikdy nečítala Wittgensteina. Tvoja sestra nechce injekciu? Pretože nevieš správne argumentovať, robíš fallacy a splippery a ad hominem, nerozprávaš ako diskutérsky robot, ale ako živý človek a tí vždy sklamú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Predstavy a realita kritického myslenia

Fráza o kritickom myslení prežívala svoje najkrajšie obdobie v čase pred chorobou, inými slovami – znamenala, že váš spoludiskutujúci je idiot. Keďže však žijeme v konfekčných módach myslenia, znamenalo to trochu viac.

Niečo ako hypotézu zlepšenia, možnosť obrátenia prísediaceho idiota na aktívneho diskusného robota schopného dokonca vďaka svojmu kritickému mysleniu obhajovať aj opačnú pozíciu, ako zastával, pretože v mytológii kritického myslenia nie je dôležité, čo si myslíte, dôležité je obhájiť podľa manuálu čokoľvek.

Kazatelia kritického myslenia síce nepostrehli, že jeden z pilierov moderného myslenia a všetkého, od čoho oni sami odvodzovali svoju vianočnú rozprávku o hrejivom argumentačnom komforte, Martin Heidegger, bol zároveň významným spoluautorom nacistického intelektuálneho étosu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Je správne, že Čaputová priznala chybu.


9m
Základy stožiaru pred budovou Národnej rady

Slovenské politické strany sú zahľadené do seba, sledujú len vlastné preferencie.


Jozef Lenč 35m
Publicista Matúš Ritomský.

Liekom na fascináciu zlom je jeho porážka.


2 h
Robert Fico

Fico je jedným z najvýznamnejších strojcov rozpadu slovenskej spoločnosti.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu