SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Nehovorme len o nízkej kvalite vysokých škôl

Omyly a blúdenie ministerstva školstva čoraz viac vplývajú na kvalitu vysokoškolského vzdelávania.

Slávnostné otvorenie 101. akademického roka 2019/2020 v Aule Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave. (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

Autor je univerzitný profesor, bývalý predseda a člen Akreditačnej komisie

Vláda schválila novelu zákona o vysokých školách napriek oprávneným protestom akademickej obce. Týkali sa prevažne oklieštenia akademickej samosprávy, zvýšenia kompetencií správnych rád, potlačenia významu fakultných vedeckých rád a senátov atď.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Verejné vysoké školy sú dotované zo štátneho rozpočtu, takže vplyv ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu a vlády na ich chod je legitímny. Ministerstvo má silné kompetencie aj bez ďalšej novely, len ich zmysluplne nevyužíva.

Kvalitu potopil dôraz štátu na kvantitu

Za kvalitu vysokoškolskej vedy a vzdelávania zodpovedajú najmä vysoké školy samotné, ale zákony určujú prostredie, v ktorom pracujú. Ak vysoké školy dlhodobo dostávali dotácie od ministerstva školstva prioritne podľa počtu študentov, prispôsobili sa, a tak masové vzdelávanie potopilo kvalitu.

Vývoj fungovania vysokých škôl je potrebný, ale novela podstatné veci nerieši. Zastavili či odložili sa hodnotenia a podpora špičkovej vedeckej a umeleckej práce, nerieši sa diferenciácia škôl podľa poslania, deformujú sa pravidlá pre obsadzovanie miest docentov a profesorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podiel HDP na chode vysokých škôl patrí medzi najnižší v Európskej únii a prostredie, v ktorom sa robí vysokoškolská veda a vzdelávanie, je v zlom stave. Infraštruktúra, možnosti kultúrneho a športového vyžitia tiež vplývajú na rozhodnutie študentov študovať v zahraničí. Nádejou sú prostriedky z Fondu obnovy.

Poslanie vysokých škôl ako vedeckých inštitúcií zdôraznila Európska komisia takto: „... takmer všetky technológie, produkty a úspechy, ktoré viedli k ekonomickému a komerčnému rastu a zlepšeniam kvality života, sú založené na základnom výskume ... väčšina základného výskumu sa uskutočňuje na univerzitách.“

Aj to viedlo Akreditačnú komisiu (v rokoch 1990 až 2019 poradný orgán vlády) k projektu Identifikácia špičkových vedeckých tímov. Od vlády sme čakali cielenú finančnú podporu špičkových tímov, ale bola skôr symbolická. A hlavne, dúfali sme, že projekt pomôže stlmiť „únik mozgov“.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Môžeme síce akože bojovať s trollovacou farmou z Ruska, ale to nie je žiaden boj ani len bitka.

Ak chceme poraziť svet politických podvodníkov a ruskej propagandy, musíme ľuďom vrátiť kontakt s kultúrou. A začať u detí.


7. jún
Dušan Dědeček s eskortou pred senátom Mestského súdu Bratislava.

Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.


a 1 ďalší 6 h
Anna Lührmannová

Rozhovor s Annou Lührmannovou.


7. jún
Nataša Holinová

Lepšou možnosťou bolo priznať si vinu a čin oľutovať.


1 h

Neprehliadnite tiež

Peter Pellegrini v kroji

Zvolebnieva sa, a tak si treba opäť pripomenúť prekrásne slovenské tradície.


Ismael P. Májovský 45m
Peter Tkačenko

Zvyšovanie volebných prahov je nespravodlivé a neslúži žiadnemu účelu.


1 h

Učiteľ karhá žiaka, že dával dobrý pozor.


1 h
Nataša Holinová

Lepšou možnosťou bolo priznať si vinu a čin oľutovať.


1 h
SkryťZatvoriť reklamu