SME
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Rodina, Tatry, treska. Doma je doma

U nás návrat domov nemôže prejsť bez povšimnutia.

Tabuľa v odletovej hale na letisku M. R. Štefánika. (Zdroj: TASR)

Keď mi na začiatku januára pristála v e-mailovej schránke pozvánka do rozhlasovej relácie o ľuďoch, ktorí sa po skúsenosti so životom v zahraničí vrátili domov na Slovensko, nevedela som si rýchlo predstaviť, čo by som mala hovoriť.

Za tie roky v novinách píšucich o Slovensku v angličtine som si vypočula nespočetne veľa príbehov cudzincov, ktorí tu žijú, ale aj našincov, ktorí sa na Slovensko z cudzích krajín vrátili. Má vôbec význam hľadať v nich vzorce?

Iste, Slovensko je krásna krajina, ale mnohí z nás by asi tú krásu vedeli oželieť, keby nám útechou bolo burácanie Severného mora, nedeľná prechádzka popri Temži alebo výhľad na Hradčany každý deň.

V tejto krajine je návrat domov niečo, čo nemôže prejsť bez povšimnutia okolia, na rozdiel od krajín úspešnejších alebo sebavedomejších. Ak sa zo sveta vrátite domov do Francúzska alebo do Holandska, okolie sa vás spravidla nepýta, prečo ste sa tak rozhodli. Veď kde by ste sa mali lepšie, hovorí im ich kolektívne podvedomie.

U nás za rozhodnutím vrátiť sa z cudziny naspäť na Slovensko, aspoň na prvý pohľad, nebýva vidno zištné dôvody. Máme svojím spôsobom šťastie, že veľa šikovných ľudí zostáva na Slovensku alebo sa sem vracia nie z nedostatku príležitostí inde alebo z neschopnosti prežiť niekde inde. Vzniká tak priestor na vznešené interpretácie. No aj konflikty.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zuzana Kepplová.

Odmení rodiny za to, že sú. A Slovnaft dostane trošku po prstoch.


17m
Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Je správne, že Čaputová priznala chybu.


59m
Základy stožiaru pred budovou Národnej rady

Slovenské politické strany sú zahľadené do seba, sledujú len vlastné preferencie.


Jozef Lenč 1 h
Publicista Matúš Ritomský.

Liekom na fascináciu zlom je jeho porážka.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu