Autor je energetický konzultant
Kompenzácia negatívnych dopadov z neočakávaného zvýšenia cien elektriny je predmetom diskusií v celej Európe. Plošné riešenia nikdy nebývajú spravodlivé. Nie je jednoduché stanoviť, aká časť spotreby by mohla byť kompenzovaná.
Jedna z možností stanovenia hodnoty pre kompenzáciu by mohla vychádzať z porovnania voči priemerným ročným spotrebám. V prípade elektriny je to ročne 2,5 MWh a v prípade kúrenia 8 MWh.
Treba sa však zamerať najmä na starších samostatne žijúcich penzistov. Hoci spotrebu nemusia mať vysokú, negatívne dopady sú pre nich oveľa vyššie (tiež nie plošne).
Dedičstvo Thatcherovej Británie
Elektrina, zemný plyn, teplo na vykurovanie, pitná voda majú všetky znaky prirodzeného monopolu, kde sa nedá jednoducho uplatniť konkurencia a sila voľného trhu.
Je nemysliteľné, aby mali zákazníci doma v pivnici káble od rôznych elektrárenských spoločností a viacero potrubí, ktoré by si prepínali podľa okamžitej ceny. Preto je takáto infraštruktúra považovaná za prirodzený monopol.
Na kontrolu tohto prirodzeného monopolu sa všade na svete z pohľadu cien ustanovuje regulačná organizácia (na Slovensku je to ÚRSO), ktorá nahrádza voľný trh.
V segmente elektrickej energie sú aktivity, ktoré majú charakter prirodzeného monopolu – distribučné a prenosové zariadenia (ľudovo povedané drôty a potrubia), ktoré podliehajú štátnej regulácii, a tie, ktoré nemajú črty monopolu a kde funguje voľný trh.
Takýto prístup bol výsledkom privatizácie a liberalizácie energetiky koncom 80. rokov vo Veľkej Británii, ktorý sa neskôr začal uplatňovať aj inde vo svete. V tejto súvislosti vznikol nový typ podnikania – „dodávateľ energie“.
Cieľ bol veľmi jednoduchý: Viacero dodávateľov energie vygeneruje medzi sebou najlepšiu cenu, a „najlacnejší“ pritiahne najviac zákazníkov. Koncept „viac dodávateľov“ – v prípade tovarov a služieb – by mal vygenerovať najlepšiu cenu. Najnižšia cena sa na trhu presadí a najlepší dodávateľ sa uplatní.
Podnikanie je vo všeobecnosti spojené s predvídavosťou. Je to v ňom tá najkomplikovanejšia aktivita. Predvídavosť znamená čítanie z krištáľovej gule a kto to vlastne dokáže? A ešte bez rizika?