Autor je odborársky funkcionár a zakladateľ OZ Pracujúca chudoba
Nedávno zverejnila organizácia Oxfam svoju každoročnú správu o nerovnosti. Okrem naozaj alarmujúceho obsahu zaujala tohtoročná správa aj nezvyčajným názvom.
V dokumente sa okrem iného uvádza, že príjmy desiatich najbohatších pozemšťanov sa za minulý rok zdvojnásobili, zatiaľ čo príjmy 99 percent obyvateľov planéty v priemere poklesli.
Dvadsať najbohatších miliardárov vyprodukuje 8-tisíc ráz viac CO2 ako miliarda najchudobnejších obyvateľov planéty. Vysoká nerovnosť, ktorá určite nie je nevyhnutná, zabije na našej planéte jedného človeka každú štvrtú sekundu – čo je 21 300 ľudí denne.

Tieto tri fakty sú alarmujúce minimálne s ohľadom na situáciu, v ktorej sa nachádzame. Na jednej strane čelíme pandémii, na strane druhej klimatickej kríze. Nárast nerovnosti je zlou správou pre všetkých. Rastúca nerovnosť ničí planétu, poškodzuje ekonomiku, likviduje spoločnosť a súdržnosť obyvateľov a má zničujúce dôsledky aj na demokraciu.
Autori v správe Oxfamu tvrdia, že „extrémna nerovnosť je forma toho, čo tento dokument opisuje ako ,ekonómiu násilia´ – kde štrukturálna i systémová politika a politické rozhodnutia, sú skresľované v prospech najbohatších a najsilnejších ľudí, čo priamo poškodzuje drvivú väčšinu ľudí na celom svete“.
Ako započítať peniaze na ruku a účty v rajoch
Slovensko, ak sa pozrieme na koeficient GINI, vyzerá ako jedna z najrovnostárskejších krajín sveta, takže by sme mohli povedať, že u nás žiaden takýto problém neexistuje. Problémov s takýmto pohľadom je však niekoľko.
Je otázne, do akej miery GINI koeficient zachytáva realitu rozdeľovania príjmov na Slovensku, na čo dlhodobo upozorňovali a upozorňujú odborníci, ako nebohý ekonóm Martin Filko alebo sociologička Zuzana Kusá.