Autor je britský minister obrany
V poslednom čase som prestal počítať, koľkokrát som musel svojim európskym spojencom vysvetľovať význam anglického výrazu "slamený panák" (argumentačný ťah, pri ktorého použití sa na útok použije neexistujúca hrozba).
Je to preto, že najlepším stelesnením "slameného panáka" v súčasnosti je tvrdenie Kremľa, že ho ohrozuje NATO.
Tento slamený panák v posledných dňoch ešte povyrástol po výroku ruského ministra obrany, že USA "pripravujú na východnej Ukrajine provokáciu s chemickými zložkami".
Je zrejmé, že Kremeľ si želá, aby sme sa všetci zaoberali týmto falošným tvrdením namiesto toho, aby sme poukázali na skutočnú agendu prezidenta Ruskej federácie. Pri pohľade na fakty sa obvinenia proti NATO rýchlo rozplynú.

Povedzme si, ako je to s NATO
Po prvé. NATO má vo svojej hlbokej podstate obranný charakter. Samotná podstata organizácie je obsiahnutá v článku 5, ktorý zaväzuje všetkých členov prísť na pomoc inému členskému štátu, v prípade napadnutia. Žiadne "keby" a žiadne "ale".
Vzájomná sebaobrana je základným kameňom NATO. Táto povinnosť chráni nás všetkých. Aj spojenci z takých vzdialených krajín, ako sú Turecko a Nórsko, alebo blízkych ako Lotyšsko a Poľsko z tohto paktu ťažia a sú povinní reagovať.
Je to skutočne obranná aliancia.
Po druhé. Bývalé sovietske štáty neboli do NATO "vtiahnuté", ale vstúpili do aliancie na vlastnú žiadosť. Kremeľ sa pokúša prezentovať NATO ako sprisahanie Západu, ktorým sa pokúša preniknúť na jeho územie.