Autor je europoslanec za KDH a vedúci slovenskej delegácie EPP
Bezpečnostná situácia na Ukrajine je pochopiteľne ústrednou témou súčasnosti, keďže napätie v Európe nebolo také silné od konca studenej vojny.
Mrazivý závan návratu studenej vojny, ktorý dnes opäť vanie z Kremľa, nie je nič iné ako test našej jednoty. Kremeľ za posledné roky investoval nemálo proti európskej jednote záplavou dezinformácií a ovplyvňovaním niektorých európskych politikov a teraz si overuje, ako na tom je.
Skúša to v situácii, keď po 16 rokoch skončila na čele najsilnejšej európskej krajiny Angela Merkelová, ktorá okrem iného presadila základné body minských dohôd na zastavenie ruskej vojny proti Ukrajine.
Potreba silnejšieho líderstva je dnes umocnená aj vajataním súčasnej nemeckej vlády. O to je teraz väčší priestor pre prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý stojí na čele predsedníckej krajiny Rady EÚ. Verím, že túto pozíciu zvládne, ukáže líderstvo a zachová európsku jednotu.
Napätie treba zmierniť
Samozrejmou prioritou je dnes zmierniť napätie pre mierové riešenie situácie. Po ruských demonštráciách sily rozmiestnením vojsk a vojenskými cvičeniami spojenými s nezmyselnými nesplniteľnými požiadavkami ignorujúcimi vôľu občanov suverénnych krajín je najlepšou odpoveďou jednotná pomoc Ukrajine.
Vyjadrenia slovenského predsedu vlády, ministra zahraničia a ministra obrany sú síce nádejné, ale musia nasledovať aj činy, ako to už urobili mnohé európske krajiny.