Autor je analytik, publicista a expert na európsku politiku
Hrozba ruskej invázie na Ukrajinu sa stala spolu s vírusovou mutáciou omikron hlavnou témou posledných týždňov nielen na Slovensku, ktoré s Ukrajinou priamo susedí, ale aj v Únii, ktorá vlastne tiež.
Ak by ruské tanky prekročili pomyselnú čiaru nakreslenú na mape, pravdepodobnosť, že na ukrajinsko-slovenskú hranicu dorazia tisíce, možno desaťtisíce utečencov, ktorí budú od našej malej a tradične pohostinnej krajiny žiadať pomoc, významne narastie.
Nejde o to, či vojaci prídu, ale čo budú robiť
Len jednoduché porovnanie: v Sýrii žilo v roku 2011 pred začiatkom občianskej vojny približne 22 miliónov Sýrčanov (a ďalších približne päť miliónov utečencov z okolitých krajín, najmä z Iraku). Dnes ich tam žije o päť miliónov menej. Väčšina z tohto počtu si našla nový domov v okolitých štátoch, napríklad v Turecku (3,6 milióna), ale milión našiel útočisko v EÚ.
Na Ukrajine dnes žije približne 44 miliónov obyvateľov, čiže zhruba dvakrát toľko, ako kedysi žilo v Sýrii. Lenže zatiaľ čo pešia púť z Damasku do Bratislavy (podľa Google Maps) je dlhá 2734 kilometrov, z Donecka je to rezkou chôdzou o tisíc kilometrov menej – a nielenže prejdete suchou nohou, ale vlastne ani netreba ísť pešo, keďže cesta až po Vyšné Nemecké vedie jednou krajinou a každý jej občan si ju ľahko skráti tým, že využije miestnu verejnú alebo súkromnú dopravu.
Asi by sme mali začať rátať voľné izby v ubytovniach a deky v skladoch.