SME

Ruská zahraničná politika je dnes v rukách ľudí, ktorí ako prvé zničili Rusko

Rusko je krajinou ľudí, ako sme my.

Kritický pohľad Michala Havrana. (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Autor je teológ a spisovateľ

Úvahy o tom, do akej miery je ruská podstata racionálna a akú úlohu hrá v zahraničnej politike Ruska nepostihnuteľná iracionalita, bola súčasťou ruskej literatúry a filozofie už pred dvoma storočiami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpoveď sa nachádza v širokom priestore od Solovieva, ktorý považoval špecifiká ruského myslenia za mystické, až po súčasných autorov ruskej alkoholickej literatúry, kde závislosť od vodky umožňuje, podobne ako u starších autorov náboženstvo, opísať psychologické a osobnostné zmeny protagonistov.

Mýtus o duchovnom Rusku

Zatiaľ čo Rusi svoju podstatu poctivo skúmali a kládli si otázku, či sú iba pozostatkom Zlatej hordy, alebo poslednými Európanmi, na kultúrnom Západe sa pomerne rýchlo, aj vďaka "bielej" ruskej emigrácii po boľševickej revolúcii, rozšírila romantizujúca a mystická predstava o neznámej veľkej krajine na Východe.

Mýtus o duchovnom Rusku, akejsi novej nepotopenej Atlantíde neprežíva iba v ľudovom panslavizme, ktorý dnes pestujú polofašistické strany a kresťanskí populisti na Západe, ale stal sa aj nástrojom, akým premýšľa časť populácie o vlastných dejinách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rusko o sebe nikdy nevysielalo svedectvo v súčasnej globalizovanej popkultúre. Výsledkom toho je, že väčšina slovenského obyvateľstva si predstavuje Rusa ako dvojmetrového tankistu z Kurskej bitky, ktorý keď práve nezabíja nemeckých a ukrajinských fašistov, si pri svojom dele číta Dostojevského a večer, po boji, uteká do divadla alebo na balet.

Takýto obraz o Rusoch vyrobilo Rusko, "bieli" Rusi v medzivojnovej Európe a predovšetkým príznačný ruský fatalizmus zahŕňajúci krajinný pátos a hrdinstvo.

Avšak každý, kto do Ruska cestoval pravidelne, vie, že Rusko, podobne ako väčšina veľkých a pyšných krajín žije do veľkej miery v sebaprezentácii, v ktorej majú romantizujúce predstavy podobnú úlohu ako v živote bežnej veľkotonážnej americkej rodiny z texaskej diery, ktorá je presvedčená, že ešte stále dobíja divoký západ, ešte stále prináša divochom baptistickú vieru a ešte stále sú Spojené štáty Novým Jeruzalemom.

Mystický rozmer spoločenskej propagandy je v Rusku podobne silný ako vplyv apokalyptických siekt v USA, no v niečom sa predsa len líši.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí romantici prisudzovali mystickému Rusku vykupiteľskú úlohu. Nebolo to iba také hocijaké dubisko, ale mystické, večné Rusko ikon, kláštorov, zázračných uzdravení z moru, nekonečných ciest do ešte záhadnejších krajín bývalého chanátu, Rusko, kde sa krajina rýmuje ako Puškinove poémy, Rusko, ktoré sa vždy zastane najslabších, Rusko, ktoré vytvára v týchto predstavách protiváhu anglosaskému utilitárnemu videniu svetu a vzťahom.

Rusko, matka a otec a duch, trinitárna krajina, ktorá sa v hlavách a tvorbe mnohých autorov premenila už v minulosti na Minas Tirith, je však v skutočnosti krajinou ako každá iná.

Krajina ako každá iná

Jeho obyvatelia sa predovšetkým snažia žiť a prežiť a v Rusku je táto vlastnosť vzhľadom na nepredvídanosť vlastnej minulosti vysoko cenená.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8P4Q na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Beata Balogová.

Ako budú reagovať Smer a Hlas na správu o policajnom násilí?


1
Nataša Holinová

Nech si občan vyberie políciu aj sudcu. Pri urne.


1

Kreslí Mikuláš Sliacky.


3
Peter Tkačenko.

„Vylezte mi so svojimi zákonmi na hrb,“ odkazuje podpredseda vlády.


8
SkryťZatvoriť reklamu