SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Ruská zahraničná politika je dnes v rukách ľudí, ktorí ako prvé zničili Rusko

Rusko je krajinou ľudí, ako sme my.

Kritický pohľad Michala Havrana. (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Autor je teológ a spisovateľ

Úvahy o tom, do akej miery je ruská podstata racionálna a akú úlohu hrá v zahraničnej politike Ruska nepostihnuteľná iracionalita, bola súčasťou ruskej literatúry a filozofie už pred dvoma storočiami.

Odpoveď sa nachádza v širokom priestore od Solovieva, ktorý považoval špecifiká ruského myslenia za mystické, až po súčasných autorov ruskej alkoholickej literatúry, kde závislosť od vodky umožňuje, podobne ako u starších autorov náboženstvo, opísať psychologické a osobnostné zmeny protagonistov.

Mýtus o duchovnom Rusku

Zatiaľ čo Rusi svoju podstatu poctivo skúmali a kládli si otázku, či sú iba pozostatkom Zlatej hordy, alebo poslednými Európanmi, na kultúrnom Západe sa pomerne rýchlo, aj vďaka "bielej" ruskej emigrácii po boľševickej revolúcii, rozšírila romantizujúca a mystická predstava o neznámej veľkej krajine na Východe.

Mýtus o duchovnom Rusku, akejsi novej nepotopenej Atlantíde neprežíva iba v ľudovom panslavizme, ktorý dnes pestujú polofašistické strany a kresťanskí populisti na Západe, ale stal sa aj nástrojom, akým premýšľa časť populácie o vlastných dejinách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rusko o sebe nikdy nevysielalo svedectvo v súčasnej globalizovanej popkultúre. Výsledkom toho je, že väčšina slovenského obyvateľstva si predstavuje Rusa ako dvojmetrového tankistu z Kurskej bitky, ktorý keď práve nezabíja nemeckých a ukrajinských fašistov, si pri svojom dele číta Dostojevského a večer, po boji, uteká do divadla alebo na balet.

Takýto obraz o Rusoch vyrobilo Rusko, "bieli" Rusi v medzivojnovej Európe a predovšetkým príznačný ruský fatalizmus zahŕňajúci krajinný pátos a hrdinstvo.

Avšak každý, kto do Ruska cestoval pravidelne, vie, že Rusko, podobne ako väčšina veľkých a pyšných krajín žije do veľkej miery v sebaprezentácii, v ktorej majú romantizujúce predstavy podobnú úlohu ako v živote bežnej veľkotonážnej americkej rodiny z texaskej diery, ktorá je presvedčená, že ešte stále dobíja divoký západ, ešte stále prináša divochom baptistickú vieru a ešte stále sú Spojené štáty Novým Jeruzalemom.

Mystický rozmer spoločenskej propagandy je v Rusku podobne silný ako vplyv apokalyptických siekt v USA, no v niečom sa predsa len líši.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí romantici prisudzovali mystickému Rusku vykupiteľskú úlohu. Nebolo to iba také hocijaké dubisko, ale mystické, večné Rusko ikon, kláštorov, zázračných uzdravení z moru, nekonečných ciest do ešte záhadnejších krajín bývalého chanátu, Rusko, kde sa krajina rýmuje ako Puškinove poémy, Rusko, ktoré sa vždy zastane najslabších, Rusko, ktoré vytvára v týchto predstavách protiváhu anglosaskému utilitárnemu videniu svetu a vzťahom.

Rusko, matka a otec a duch, trinitárna krajina, ktorá sa v hlavách a tvorbe mnohých autorov premenila už v minulosti na Minas Tirith, je však v skutočnosti krajinou ako každá iná.

Krajina ako každá iná

Jeho obyvatelia sa predovšetkým snažia žiť a prežiť a v Rusku je táto vlastnosť vzhľadom na nepredvídanosť vlastnej minulosti vysoko cenená.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Kritický pohľad Michala Havrana

Súvisiace témy: Rusko
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vladimír Baláž

Jednorazová pomoc by nestačila. Inflácia bude trvať.


19. máj
Kristián Pospíšil.

Slováci si po dráme posilnili šance na štvrťfinále.


10 h
Pásku strihá trojica Pellegrini, Kollár, Obický a primátor Ragan.

Vranovská športová hala stála 1,6 milióna eur.


14 h
Ilustračné foto

Vojna na Ukrajine pokračuje 87. deň.


a 4 ďalší 11 h

Neprehliadnite tiež

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Rádio Jerevan rado odvetí: Môže. A nie je to posvätenie nacionalizmu.


15 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty!)


18 h
Rafinéria Slovnaft v Bratislave.

Ad: Sulík zaviedol celé Slovensko.


Anton Molnár 19 h
Platy učiteľov rástli počas pandémie viac, ako iné. Teraz je čas na cielené riešenia. Ilustračné foto.

Vládne strany by sa mali pozrieť do svojich volebných programov.


21 h
SkryťZatvoriť reklamu