Autor je politológ a arabista, spolupracuje s Ústavom orientalistiky SAV
Po štyroch rokoch výskumu zverejnila ľudskoprávna organizácia Amnesty International minulý týždeň 280-stranovú správu nazvanú „Izraelský apartheid proti Palestínčanom: Krutý systém nadvlády a zločinov proti ľudskosti“.
Predmetný dokument konštatuje, že Izrael „prostredníctvom zákonov, politík a aktivít vytvoril a udržiava inštitucionalizovaný režim útlaku a nadvlády nad palestínskym obyvateľstvom – systém apartheidu – všade tam, kde kontroluje ich život, a to už od roku 1948“ a že Izrael „zaobchádza s Palestínčanmi ako s podradnou nežidovskou rasovou skupinou“.
Prečo hovoríme o apartheide
Pripomeňme si, že apartheid je právny pojem definovaný medzinárodným právom, ktorý možno charakterizovať ako systematický útlak a nadvládu jednej rasovej skupiny nad inou.
Amnesty International, všeobecne považovaná za najrešpektovanejšiu ľudskoprávnu organizáciu na svete, je ďalšou v poradí, ktorá na izraelský režim privilegovania židovských Izraelčanov na jednej strane a diskriminácie palestínskych Arabov na strane druhej použila výraz apartheid.
V júli 2020 vzbudila v Izraeli pozornosť správa izraelskej organizácie Yesh Din – dobrovoľníci za ľudské práva, ktorá skonštatovala, že štátne úrady páchajú na Palestínčanoch „zločin proti ľudskosti – apartheid“.
V januári 2021 iná izraelská organizácia B’Tselem tiež označila Izrael za apartheidný štát.
A v apríli 2021 ľudskoprávna organizácia sídliaca v New Yorku Human Rights Watch vydala rozsiahlu správu nazvanú „Prekročený prah“, v ktorej odsúdila Izrael za „páchanie zločinov proti ľudskosti, apartheidu a prenasledovania Palestínčanov“.
Izrael prostredníctvom ministerstva zahraničných vecí vyhodnotil správu Amnesty International ako ,,nepravdivú, zaujatú a antisemitskú“. V tomto smere minister Yair Lapid vyhlásil, že Amnesty International je „len ďalšou radikálnou organizáciou, ktorá preberá propagandu bez toho, aby si seriózne overovala fakty“, a navyše „opakuje klamstvá, ktoré šíria teroristické skupiny“.
Správu ostro skritizovali aj niektoré medzinárodné židovské organizácie. Predstavitelia Izraela a ich podporovatelia už tradične označujú kritikov izraelskej politiky voči Palestínčanom za antisemitov či sympatizantov terorizmu namiesto toho, aby sa vyjadrili ku konkrétnym výhradám.
Obavy z obvinenia z antisemitizmu sú zrejme dôvody, prečo sa mnohí svetoví predstavitelia k správam takých významných organizácií, ako sú Human Rights Watch alebo Amnesty International, nevyjadrili vôbec, prípadne len sucho skonštatovali, že si nemyslia, že v Izraeli panuje apartheid.
Amnesty International sa proti obvineniam z antisemitizmu ohradila tým, že správu vypracovala komplexne, objektívne a nestranne.
Čo ukazuje správa
Ten, kto si správu prečíta podrobne, zistí, že v nej skutočne nejde o mlátenie prázdnej slamy, ale obsah sa opiera o dokumenty, zákony, štatistické ukazovatele a konkrétne príklady problémov života palestínskej komunity.