SME
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Slovensko potrebuje silné a demokratické vysoké školy

Zmena zákona je len nástroj, zmena musí prísť zvnútra.

Právnická fakulta Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave. (Zdroj: SME/Tomáš Benedikovič)

Autor je študentom magisterského programu so zameraním na vysoké školstvo na Oxfordskej univerzite a bývalý podpredseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ)

V posledných dňoch sa vo verejnom priestore pretriasajú možné predčasné voľby rektora na Univerzite Komenského. Na nájdenie a zvolenie kvalitného kandidáta na rektora by najväčšej univerzite vraj stačilo iba 63 dní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako nedať vedieť, že sa hľadá šéf

Nešlo by však o žiadne prvenstvo. Pri predchádzajúcich voľbách rektora boli ostatné verejné vysoké školy ešte "efektívnejšie", trvalo im to priemerne len 58 dní. Na podávanie návrhov na kandidátov mala akademická obec len mesiac, iba päť škôl malo lehotu dlhšiu ako tridsať dní.

Rekordérom je Prešovská univerzita, ktorá na predkladanie návrhov nechala len sedem dní a najnovšie sa pridala aj Žilinská univerzita, ktorá v utorok 8. 2. 2022 zverejnila výzvu na navrhovanie kandidátov za osem dní.

Predpokladom práva na samosprávu by mal byť súlad so zásadami demokracie. Hoci viaceré inštitúcie demokratickú účasť na spravovaní školy formálne garantujú, reálne sa táto možnosť javí veľmi náročná. Okrem krátkych lehôt je problém aj so zverejnením informácií - treba po nich doslova pátrať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A na záver treba mať odvahu vzoprieť sa zladenému vnútornému prostrediu akademického senátu a vedenia.

V zozbieraných údajoch o posledných voľbách rektora na jednotlivých vysokých školách vidieť, že len dve verejné vysoké školy by splnili navrhovanú minimálnu 90-dňovú lehotu na podávanie návrhov.

Nie je teda celkom prekvapujúce, že medzi všetkými sa nachádza iba jeden kandidát, ktorý predtým nepôsobil na danej vysokej škole (ale nezískal ani jeden hlas vo voľbách).

V jedenástich prípadoch rektor obhajoval svoju funkciu, ostatní kandidáti boli vo veľkej väčšine bývalí prorektori, dekani alebo aspoň vedúci katedry.

Samy sebe svetom

Predošlé skúsenosti s riadiacou funkciou sú určite výhodou, veľkým nedostatkom je však takmer nulová skúsenosť s pozíciou na inej škole. Napríklad v Británii je bežnou praxou pohyb funkcionárov medzi školami, čím dochádza k výmene skúseností a k vzniku nových podnetov na rozvoj.

V tomto zmysle sa jednotlivé školy na Slovensku uzatvárajú do seba, čo prináša skôr zachovanie súčasného stavu než nevyhnutný rozvoj inštitúcie.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dom s garážou, hospodárskou budovou aj s rozľahlým pozemkom v Revišskom Podzámčí kúpila Enter AD Michala Gučíka v roku 2020

Gučík tvrdí, že sa ku kauze tunelovania Vojenského spravodajstva nemôže vyjadriť.


5 h
Americká výskumná stanica McMurdo na Antarktíde.

Prípady sa dejú dlhodobo.


9 h
Peter Schutz

Na mastnú pokutu z Bruselu má Slovensko peňazí dosť.


7 h
Marián Pavla, predseda družstva Lovčica-Trubín

Bez dotácií nedokážu slovenskí farmári konkurovať Západu ani Ukrajine.


14 h

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Na mastnú pokutu z Bruselu má Slovensko peňazí dosť.


7 h

Keď ju miluje, tak čo toľko rieši?


10 h
Ilustračná snímka.

Rozsah podkopania demokracie v oboch štátoch je málo známy.


Edit Zgut-Przybylska 11 h
Z pražského augusta 68 spravil Josef Koudelka vyše desaťtisíc fotografií. Svet ich obdivoval a jemu prisúdil cenu za statočnú reportáž. Tento rok  z nich vyšla kniha Invaze 68. Koudelka by ju chcel vydať aj v Rusku.

Mocou bezmocných je bezpodmienečná láska a kreativita.


Fedor Gál 11 h
SkryťZatvoriť reklamu