Autor pôsobí v Globsecu ako projektový manažér a zároveň sa venuje výskumu bezpečnostnej situácie v strednej a vo východnej Európe
Z potenciálneho rozmachu konfliktu na Ukrajine, ktorý sa začal už v roku 2014 anexiou Krymu, sa teraz stáva najdôležitejšia bezpečnostná téma a jedným dychom treba dodať, že aj hrozba pre európsku bezpečnosť.
Už samotné dosahy aktuálnej medzinárodnej krízy, nie tak ešte potenciálnej vojny, majú oveľa širší ako európsky charakter. Na Ukrajine aktuálne prebieha boj o prenastavenie svetového poriadku.
Zelenskyj Moskvu sklamal
Vnútropoliticky si Ukrajina už od samotného vyhlásenia samostatnosti v roku 1991 nesie charakteristiku výraznej nestability.
Enormné rozdiely v životnej úrovni medzi úzkou skupinou oligarchov a zvyškom ukrajinskej spoločnosti vytvorili podhubie pre organizovaný zločin a hlavne pre vysokú mieru korupcie zasahujúcu nielen do rôznych ekonomických odvetví, ale nakoniec aj priamo medzi politické elity riadiace štát.
Vnútropolitický chaos vyústil najskôr do oranžovej revolúcie v roku 2004, pričom plne eskaloval počas ropno-plynovej krízy medzi Ruskom a Ukrajinou v roku 2006.
V rozmedzí rokov 2006 až 2019 následne prebiehal nekonečný boj o moc na Ukrajine poznačený súperením medzi vládnucimi elitami, euromajdanom či krymskou krízou. Ešte menej jasné počas tohto obdobia bolo zahraničnopolitické smerovanie Ukrajiny, čo len nahrávalo ambíciám Ruskej federácie.
Zmena nastala až po prezidentských voľbách v roku 2019, keď do funkcie hlavy štátu nastúpil súčasný prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zaviazal sa vnútorne stabilizovať Ukrajinu, bojovať s korupciou, diplomaticky a nevojensky riešiť problematiku Donbasu či Krymu a vyjadril podporu možnej ceste Ukrajiny k integrácii do euroatlantických štruktúr.
Rusko sa neštíti vojensky zasahovať
Rusko vníma NATO ako bezprostrednú bezpečnostnú hrozbu už od jeho samotného založenia v roku 1949. Aliancia a najmä jej integračný proces po rozpade Sovietskeho zväzu naozaj významne narušili geopolitické snahy Ruska vo východnej a v strednej Európe.