Autor je generálnym tajomníkom OSN a bývalým portugalským premiérom
Ako generálny tajomník Organizácie Spojených národov venujem veľa času rozhovorom so svetovými lídrami a sledovaniu globálnych trendov.
Momentálne sa v medzinárodných vzťahoch nachádzame v zásadnom okamihu. Globálne rozhodovanie je komplikované patovou situáciou, ktorej podstatou je dôležitý paradox.
Mnohí globálni lídri si uvedomujú hrozby pre nás všetkých – covid-19, klíma, neregulovaný rozvoj nových technológií – a stotožňujú sa s faktom, že s nimi treba niečo urobiť. No toto porozumenie nie je podporené žiadnymi spoločnými krokmi.
V skutočnosti sa rozdiely ešte viac prehlbujú.
Vnímame ich všade: v nespravodlivom a nerovnomernom prerozdeľovaní vakcín, v globálnom hospodárskom systéme nastavenom proti chudobným, v úplne nedostatočnej reakcii na klimatickú krízu, v digitálnych technológiách a mediálnom prostredí, ktoré profitujú z rozdelenia, v rastúcich nepokojoch a konfliktoch na celom svete.
Ak sa teda svet zhoduje na diagnóze týchto spoločných problémov, prečo ich nedokáže účinne riešiť?
Zahraničná politika ostáva v područí domácej
Vidím dva základné dôvody.
Po prvé, pretože zahraničná politika sa často stáva predĺžením vnútornej politiky.
Ako bývalý predseda vlády si uvedomujem, že napriek dobrým úmyslom sa medzinárodné záležitosti môžu stať predmetom vnútornej politiky. Národné záujmy môžu ľahko prevážiť nad väčším globálnym dobrom.