Autor je právnik a člen iniciatívy Veda pomáha
Ruské plány po prvom dni invázie začínajú naberať konkrétne kontúry. Ukazuje sa, že jedným z najdôležitejších cieľov okrem území na východe Ukrajiny bude aj hlavné mesto Kyjev. Tento postup je logický a pochopiteľný.
Pre ruské sily je dlhá vojna na Ukrajine neprijateľná. Okrem ekonomických následkov prináša aj značné vnútropolitické riziká. Kremeľ preto potrebuje jej ukončenie v čo najkratšom čase.
A tak môžeme v priamom prenose sledovať historické déjà vu v podobe recyklácie taktiky, ktorú úspešne použili v roku 1968 u nás. Jej cieľom je zajatie politickej reprezentácie krajiny, ktorá by bola nahradená poslušnými figúrkami. Po ustanovení takejto novej „vlády“ by mohla ruská stranou ohlásiť víťazstvo a podpísať s ňou mierovú zmluvu.
Dobytie hlavného mesta, neutralizovanie politickej a vojenskej reprezentácie krajiny by s určitosťou podlomilo morálku ozbrojených zložiek aj obyvateľstva a významne znížilo možnosti organizovaného vojenského odporu.
Východné ruskojazyčné časti krajiny by boli zrejme nejakým spôsobom zaradené pod priamu kontrolu Moskvy. V západnej časti by bol jej vplyv s najväčšou pravdepodobnosťou realizovaný nepriamo prostredníctvom miestnej reprezentácie podobne ako v Československu za čias normalizácie.