Autorka je programová analytička Otvorenej spoločnosti Európa (Open Society Europe) a Eurasia Program
Keď sa milióny Ukrajincov v Európe zobudili do situácie, ktorej nemohli uveriť, bola som na zvyčajnom raňajkovom nákupe, ulice Berlína boli pokojné, nebo bolo modré a jarné a ľudia si šli po svojom – ale pred očami som mala jediné, výbuchy.
Ukrajina je vo vojne už osem rokov. No vojenské kroky boli obmedzené a konflikt sa stal rutinou. Pred ôsmimi rokmi som prišla o prístup k rodnému mestu, Luhansku. Keďže ležalo blízko hraníc s Ruskom, stalo sa hlavným mestom jednej zo separatistických republík ovládaných proruskými povstalcami.
Moja mama sa odsťahovala do Kyjeva a mysleli sme si, že to najhoršie je už za nami a že si môžeme nanovo vystavať životy. Mýlili sme sa.

Zase ju ženú z domova
Teraz je teda tam, počúva výbuchy a sleduje, ako sa dvíha dym nad vojenským letiskom Hostomeľ – z okien, cez ktoré sa inak kochá pôsobivými západmi slnka.
Mama je po rusky hovoriaca Ukrajinka z Luhanska, jedna z tých, o ktorých sa Putin nazdáva, že potrebujú ochranu pred ukrajinskými nacionalistami. Teraz plače: „Je to také nespravodlivé. Rusi mi už raz ukradli domov a teraz sú tu, aby mi ho ukradli znova.“
Putin však nepočuje ani ju, ani vyše milióna ďalších Ukrajincov, ktorí utiekli z okupovaného Donbasu, aby ich životy pokračovali na nezávislej Ukrajine. Nezáleží mu na realite. Nezáleží mu na živých ľuďoch. Žije v imaginárnom svete, kde záleží iba na svetadieloch (ľudia ako on to nazývajú „geopolitikou“) a kde záleží len na mocenskom boji.
Chlapec sa hrá na vojnu, ibaže zomierajú skutoční ľudia.

Putin nás nepozná
Ohromujúca je pritom hĺbka jeho neznalosti Ukrajiny. Koniec koncov sme susedia. Rusi, z ktorých mnohí majú rodinné väzby na túto krajinu, by nás mali poznať lepšie. No dvadsať rokov diktatúry zjavne urobilo niektorých hluchými a slepými.