SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Aj Francúzi bojovali o udržanie impéria. Bola to strašná chyba

Vojna v Alžírsku dáva cennú lekciu.

Voľby v Alžírsku. (Zdroj: TASR/AP)

Autor pôsobí v Ústave orientalistiky SAV, robí aj popularizačný kanál Afrika so Silvestrom

Dejiny Európy v 20. storočí ponúkajú niekoľko lekcií o tom, ako tragicky sa môžu skončiť pokusy zachovať či obnoviť stratené impérium.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výročie jednej z takýchto trpkých lekcií si v tomto roku pripomínajú vo Francúzsku. V časoch, keď sa Vladimir Putin snaží na Ukrajine násilím prepisovať dejiny rozpadnutého sovietskeho impéria, dostáva táto lekcia nový rozmer. Ide síce o iný región či historický kontext, no nesie jasný odkaz aj pre udalosti, ktorých sme svedkami v súčasnosti.

Boj za udržanie (časti) impéria

Pred šesťdesiatimi rokmi Francúzska republika ukončila dlhú vojnu v Alžírsku, ktorej dôsledky dodnes traumatizujú francúzsku aj alžírsku spoločnosť. Začala sa len niekoľko rokov po porážke Adolfa Hitlera a svojou brutalitou, násilím či terorom civilného obyvateľstva šokovala celý povojnový svet.

Vyžiadala si takmer 250-tisíc obetí a približne dva milióny Alžírčanov bolo vyhnaných z domov, internovaných v zajateckých táboroch či utiekli do okolitých krajín ako Tunisko alebo Maroko.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Ambícia byť protiváhou Fica už dávno nestačí.


12m

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


1 h
Zuzana Kepplová.

KDH má prevahu, nemá nič s Matovičom.


3 h
Peter Pellegrini v kroji

Zvolebnieva sa, a tak si treba opäť pripomenúť prekrásne slovenské tradície.


Ismael P. Májovský 4 h
SkryťZatvoriť reklamu