SME

Solidarita je v Poľsku slovo s vlastnou históriou (pohľad veľvyslanca)

Ukrajina nie je osamelá, má odhodlaných priateľov.

Premiéri Ukrajiny a Poľska Denys Šmyhaľ a Mateusz Morawiecki.Premiéri Ukrajiny a Poľska Denys Šmyhaľ a Mateusz Morawiecki. (Zdroj: TASR/AP.)

Autor je veľvyslanec Poľskej republiky v Slovenskej republike

„Vy ste ako prví podporili Ukrajinu otvorením svojich hraníc, svojich sŕdc a dverí svojich príbytkov pre Ukrajincov utekajúcich pred vojnou. Veľkoryso im ponúkate všetko, čo potrebujú, aby mohli žiť dôstojne aj napriek dráme prítomného okamihu. Som vám hlboko vďačný a z celého srdca vám žehnám,“ zdôraznil pápež František, keď hovoril o postoji Poliakov počas stredajšej audiencie vo Vatikáne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slová pápeža Františka zachytávajú a odzrkadľujú zmysel odhodlania a zapojenia sa Poľska a Poliakov do pomoci pre Ukrajinu napadnutú Ruskou federáciou.

SkryťVypnúť reklamu

Mieru angažovanosti Poľska, ktoré už dlhé mesiace, ba dokonca roky varuje svojich spojencov pred Putinovými agresívnymi zámermi proti Ukrajine, ilustrujú nielen čísla, ale aj kontext poľskej zahraničnej politiky.

Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu opustilo túto krajinu viac ako milión ľudí hľadajúcich útočisko v susedných krajinách. Takmer dve tretiny z nich prijalo Poľsko (vyše 600-tisíc, čo je stav k 3. marcu).

Očakáva sa, že v tempe 100-tisíc utečencov za deň ich čoskoro môže byť v Poľsku viac ako milión. Všetko závisí od vývoja situácie spojenej s ruskou agresiou.

Boli sme pripravení pomáhať

Poľská pomoc pre Ukrajinu pramení najmä z ľudskej solidarity so svojím susedom, pričom slovo Solidarita má v Poľsku osobitný symbolický a spoločenský význam.

SkryťVypnúť reklamu

Treba mať na zreteli, že Poľsko hraničí s Ukrajinou ako svojim susedom v dĺžke viac ako 540 km; najpočetnejšia ukrajinská komunita spomedzi všetkých krajín EÚ žije a pracuje v Poľsku (takmer jeden a pol milióna) a Poľsko s Ukrajinou spájajú veľmi úzke historické a kultúrne väzby, vyplývajúce tiež z toho, že časť dnešnej Ukrajiny bola súčasťou Poľskej republiky do konca 18. storočia, ako aj v období rokov 1918 – 1939.

Významná je aj diplomatická prítomnosť Poľska na Ukrajine – okrem veľvyslanectva v Kyjeve tu pôsobí šesť poľských generálnych konzulátov.

Od začiatku ruskej agresie možno badať enormné zapojenie poľskej spoločnosti do pomoci utečencom z Ukrajiny. Túto pomoc Poliaci poskytujú na viac ako desiatke hraničných bodov na poľskej strane, ale aj na Ukrajine, kde už dlhé roky pôsobia stále misie poľských organizácií poskytujúcich pomoc (vrátane cirkevných misií a misií podporujúcich poľské menšiny).

SkryťVypnúť reklamu

Ochota pomáhať v poľskej spoločnosti je taká veľká, že časť koordinátorov na úrovni vlády a samospráv žiada, aby ľudia nechodili ponúkať pomoc až k samotným hraniciam, pretože to sťažuje prácu.

Pomoc ponúka poľská vláda, samosprávy, ale aj mimovládne organizácie a občianska spoločnosť. Poľské rodiny, cirkevné a kultúrne inštitúcie (vrátane univerzít) ponúkajú tisíce miest na pobyt pre utečencov z Ukrajiny – pre tých, ktorí túžia zostať v Poľsku dlhšie, ako aj pre tých, ktorí majú v úmysle cestovať ďalej alebo vrátiť sa na Ukrajinu po skončení vojny.

Poľsko sa v krátkom čase stalo bezpečným a priateľským prístavom pre státisíce Ukrajincov.

Niekoľko hodín po ruskom útoku bola poľská vláda prakticky pripravená prijať utečencov. Už dva dni po začiatku ruskej invázie Poľsko vypravilo z Varšavy špeciálny zdravotnícky vlak pripravený na transport ranených z Ukrajiny a viac ako 120 poľských nemocníc ponúklo okamžitú pripravenosť prijať ranených z územia Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré vozne viezli humanitárnu pomoc, ktorá bola doručená do Ľvovskej oblasti. Zvyšok vlaku tvorili nemocničné vagóny, ktorých prejazd bol testovaný na trase medzi Varšavou a Medykou (najväčší hraničný priechod s Ukrajinou). Len za jeden deň vlak priviezol 600 žien a detí z Ukrajiny.

Vďaka vynikajúcej znalosti ukrajinských reálií, širokému zastúpeniu poľských diplomatických misií a dlhoročnému angažovaniu sa poľských mimovládnych organizácií a dobrej sieti spojení sa Poľsko v krátkom čase stalo hlavným centrom koordinácie organizovanej humanitárnej pomoci pre Ukrajinu, a to tak na úrovni EÚ, ako aj na úrovni Organizácie Spojených národov.

Každý deň smerujú cez poľské hranice na Ukrajinu tisíce ton potravín, zdravotníckeho materiálu, generátorov a balíkov prvej pomoci. Poľsko v uplynulých dňoch deklarovalo, že prijme dvetisíc sirôt z východných oblastí Ukrajiny – v niekoľkých centrách v Poľsku sa pre ne v krátkom čase vytvorili vhodné miesta a poľské rodiny hlásia, že sú ochotné si ich adoptovať.

SkryťVypnúť reklamu

Chceme sa podieľať na budúcnosti Ukrajiny

Poľsko ako prvé spustilo širokú diplomatickú kampaň na zastavenie brutálnej ruskej agresie na Ukrajine.

Spoločný otvorený list lídrov krajín B9 vrátane Slovenska, ktorého cieľom bolo podporiť priznanie rýchleho členstva v EÚ pre sužovanú Ukrajinu, početné stretnutia a rokovania prezidenta Dudu, premiéra Morawieckeho a ministra zahraničných vecí Raua s partnermi a spojencami, a napokon aj návšteva generálneho tajomníka NATO jasne potvrdzujú plné odhodlanie Poľska obnoviť mier a poskytnúť pomoc všetkým, ktorí to potrebujú.

Zároveň poľská diplomacia a najvyšší predstavitelia Poľska – tak na fórach EÚ a NATO, ako aj v bilaterálnych kontaktoch – plne podporujú a pevne stoja za dodržaním dôslednej politiky sankcií proti Ruskej federácii – tak na politickej a finančnej úrovni, ako aj v oblasti energetickej spolupráce a vylúčenia Ruska zo všetkých športových a kultúrnych podujatí.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa povedať, že v týchto ťažkých časoch sa neoblomný postoj Poľska stal inšpiráciou pre lídrov západnej Európy, ktorí tak často podliehali Putinovmu „finančnému čaru“ a zakrývali si oči pred ruskými hrozbami pre celú Európu a pre jej hodnoty.

Až do konca, kým na území celej Ukrajiny nezavládne mier, sa môže ukrajinský národ spoľahnúť na pomoc Poliakov a poľského štátu.

Pracujeme aj na zabezpečení budúcnosti pre nášho suseda – a aj preto tento týždeň premiér Morawiecki predstavil plán pre Ukrajinu: sto miliárd eur z EÚ na rekonštrukciu infraštruktúry a priemyslu – škôl, nemocníc, obytných sídlisk.

Morawiecki o tomto pláne hovoril už so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Ukrajina nie je osamotená, má priateľov, ktorí jej pomáhajú a modlia sa za jej víťazstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Sláva Ukrajine!

Autor: Krzysztof Strzałka

Vojna na Ukrajine

Poľsko

Na snímke poľský prezident Andrzej Duda (uprostred) pózuje s predstaviteľmi Iniciatívy troch morí vo Varšave 29. apríla 2025. Slovensko zastupuje prezident Peter Pellegrini (druhý zľava).

Prezident sa zúčastnil ha samite krajín Trojmoria vo Varšave.


TASR 4
Ilustračné foto.

Útočník bol nespokojný s priebehom svojej liečby.


TASR
Slovenský prezident Peter Pellegrini počúva počas diskusie s hlavami štátov a vlád na summite Iniciatívy Trojmoria.

Prezident sa zúčastnil samitu Iniciatívy Trojmoria.


TASR 4
Súvisiace témy: Ukrajina
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 327
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 860
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 200
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 450
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 731
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 573
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Mikuláš Sliacky.


3
Nataša Holinová

Súdy môžu očakávať ďalšie útoky vládnej moci.


11
Jakub Filo

Zoberme si na pomoc paradox tolerancie.


22
Peter Tkačenko.

Prezident môže ukázať, že mu aspoň na niečom záleží.


6
  1. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  2. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  3. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  4. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  5. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  7. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  8. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 281
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 128
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 19 974
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 358
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 9 766
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 466
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 803
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 470
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťZatvoriť reklamu