SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Bez odstavenia Putina mier nebude

Ide o to, čo vydrží dlhšie, ukrajinská armáda alebo ruská ekonomika.

Veci verejné Ivana Mikloša. (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Autor je prezident MESA 10, exminister financií, pracuje na implementácii Plánu obnovy a odolnosti SR

Celý civilizovaný svet je v šoku z vojny na Ukrajine a prial by si mier. Určite najviac by si ho priali samotní Ukrajinci. Napriek tomu to nebude možné, kým je v Rusku pri moci Putin. Aké sú možné scenáre ďalšieho vývoja?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za veľmi málo pravdepodobný možno považovať scenár akejkoľvek dohody medzi Ukrajinou a Putinovým režimom. Putin už svoj návrh na dohodu položil na stôl – demilitarizácia a neutralita Ukrajiny, uznanie zvrchovanosti Ruska nad Krymom, Donbasom a Luhanskom.

Pre Ukrajinu (ale aj pre civilizovaný svet) sú všetky tieto podmienky neakceptovateľné. Po prvé si treba uvedomiť, že vstup do EÚ a NATO má na Ukrajine silnú väčšinovú podporu a takáto orientácia krajiny je od roku 2018 zapísaná aj v jej ústave.

Po druhé, Ukrajinci už majú s demilitarizáciou svoje skúsenosti a tie sú tragické. V roku 1994 sa Ukrajina vzdala jadrových zbraní v prospech Ruska výmenou za záruky USA, Veľkej Británie a práve Ruska, že tieto tri veľmoci budú garantovať územnú celistvosť a nezávislosť Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Z garanta agresor

V roku 2014 sa Rusko, jeden z troch garantov nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny, zmenilo na agresora, ktorý si odhryzol Krym a s ktorého pomocou proruskí separatisti osem rokov okupovali časť Donecka a Luhanska, kde za toto obdobie zomrelo 14-tisíc ľudí.

Potom sa tento agresor, ktorý mal byť garantom územnej celistvosti Ukrajiny, vo februári 2022 rozhodol najprv uznať separatistické republiky, ktoré vznikli s jeho podporou, a o pár dní neskôr uskutočnil ozbrojený vpád na Ukrajinu s použitím všetkých zbraní vrátane zakázaných, ktoré namieril nielen na vojenské, ale aj na civilné objekty a ciele.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Zo zvrchovaného slovenského stropu sa už aj drolí.


6 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


7 h
Donald Tusk.

Autokrati sa skrývajú sa za bezpečnosť.


Wojciech Przybylski 7 h

Špeciálne jednotky hrdých Slavienov už intenzívne trénujú.


9 h
SkryťZatvoriť reklamu