SME
Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

Ako Putin nedopatrením vytvoril jednotný ukrajinský národ

Ukrajina nebude druhým Bieloruskom.

Ozbrojený muž civilnej obrany hliadkuje v Kyjeve. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je historik, momentálne študuje medzinárodné vzťahy na holandskej univerzite v meste Groningen

"Myslím si, že ide o stáročia trvajúci ruský problém. Rusko presne nevie, kde sa začína a kde sa končí." Václav Havel nemohol presnejšie vyjadriť podstatu "ruskej otázky", ktorá vznikla po rozpade Sovietskeho zväzu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V nasledujúcich rokoch sa bude veľa diskutovať o tom, či agresia proti Ukrajine bola predovšetkým dôsledkom vnútornej povahy Putinovho režimu, alebo či začatie vojny bolo skôr reakciou na meniace sa vonkajšie geopolitické prostredie vrátane možného členstva Kyjeva v NATO.

Jedno je však už teraz jasné: kľúčovým prvkom konfliktu je boj o samotnú povahu ruskej a ukrajinskej národnej identity. Cieľom Putinovej intervencie je premeniť Ukrajinu, ktorá sa čoraz viac vzďaľuje od ruského civilizačno-kultúrneho priestoru, na akési Bielorusko 2.0, v ktorom nie je priestor pre národnú autonómiu a štátnosť Ukrajincov nezávislú od ruských záujmov.

Všetky podobné pokusy sú však od ich počiatku odsúdené na neúspech. Nebude to inak ani v prípade, ak ruská vojenská sila vďaka svojej prevahe dosiahne dočasné víťazstvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dnes je oddelenie Ukrajincov vrátane tých rusky hovoriacich od Rusov hotovou záležitosťou a paradoxne práve Putinova agresia prispela k upevneniu tohto procesu.

Ako Rusi riešili, kým sú

Pre ruské elity znamenal rozpad Sovietskeho zväzu nielen stratu imperiálneho postavenia, ale aj presídlenie desiatok miliónov jazykovo alebo etnicky ruských ľudí mimo hraníc štátu.

Rozpad sovietskej nadnárodnej vízie spoločnosti viedol ruské vedenie aj k prehodnoteniu vzťahu k identite. V súlade s tým sa v 90. rokoch 20. storočia sformulovalo niekoľko protichodných odpovedí na otázku "kto sú Rusi".

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Detskí kominári z roku 1852.

Zákon zatiaľ deti nechráni dostatočne.


a 1 ďalší 24m
Zuzana Kepplová.

Dištanc od šéfa OĽaNO sa robí inak.


37m
Jindřich Šídlo, komentátor SeznamZpravy.cz.

Fico nie je ako Babiš. Skôr ako Zeman.


53m
Vzkriesenie povedomia občianskej spoločnosti bolo u nás po roku 1989 predsa len ešte príliš čerstvé nato, aby ho populistickí nacionalistickí politici načisto zničili.

Viacerí sme sa stretli na princípe otvorenej spoločnosti ako fundamente.


Rudolf Chmel 2 h
SkryťZatvoriť reklamu