Autor je výskumným pracovníkom na Katedre bezpečnostných štúdií Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici
Keď Ruská federácia v 2008 zaútočila na Gruzínsko či pred ôsmimi rokmi napadla a obsadila časti Ukrajiny, mnohí radšej strčili hlavu do piesku a tvárili sa, že sa nás to netýka.
Odhodlať sa
Teraz, keď rakety dopadajú len pár desiatok kilometrov od našich hraníc, ruská Pravda zverejňuje šialené úvahy o rozporciovaní Slovenska medzi Ruskom kontrolovanú Halič (Galíciu), Maďarsko a Česko. Vysokí predstavitelia Ruskej federácie nám nielen posielajú agresívne odkazy, ale nás priamo zaradili na zoznam nepriateľov, už nemáme na výber.
Putinovo Rusko sa mesiace pripravovalo na revizionistický útok vojensky, ale aj aktívnym podrývaním našej kognitívnej bezpečnosti a dôvery v inštitúcie. Dodávky energetických zdrojov nezostali v príprave na vojnu bokom a "zvláštne" netrhové správanie sa ruských dodávateľov na európskom trhu v posledných mesiacoch azda už ani najzarytejším optimistom nedovolí prepadať sebaklamu, že Rusko sa v energetike správa štandardne a naďalej s ním môžeme obchodovať.
Otázka už dávno nestojí, či sa môžeme alebo máme odstrihnúť od dodávok ruských surovín. Otázka je, ako to urobiť čo najskôr, čo najrýchlejšie a s čo najmenším dosahom na náš priemysel a ekonomiku. A ako očakávaný krátkodobý, aj keď o to výraznejší vplyv na našu ekonomiku zvládnuť.
Pripraviť sa
Čo sa týka dovozu ruských energetických surovín, Slovensko patrí medzi najzávislejšie členské štáty Únie. Dovážame ropu, zemný plyn aj palivo pre naše jadrové elektrárne.
Celkový dovoz z Ruska na Slovensko v roku 2020 predstavoval 3,4 miliardy eur, náš vývoz bol pritom iba 1,17 miliardy. A väčšinu - až 2,93 miliardy - dovozu predstavujú plyn a ropa.
Pri dobre zvládnutom plánovaní je možné vytvoriť si strategické zásoby jadrového paliva na niekoľko rokov dopredu, ako to má napríklad Japonsko. Jeden reaktor má len niečo viac ako 40 ton paliva, ktorého časť sa priebežne mení, palivo je v reaktore v priemere tri až päť rokov.
Tri narýchlo zorganizované lety nákladného lietadla spoločnosti Volga-Dnepr z Moskvy do Bratislavy prvého, tretieho (toto lietadlo bolo odklonené do Brna) a šestnásteho marca, keď bol takmer celý vzdušný priestor v okolí Slovenska uzatvorený pre ruské lietadlá, v žiadnom prípade nie sú ukážkou dobrého plánovania.