Autor je bývalý veľvyslanec SR v Katare v rokoch 2001 – 2004
Malý štát, ktorý vyčnieva zboku Arabského polostrova ako vztýčený palec, má 300-tisíc obyvateľov a najvyššiu úroveň HDP na osobu na svete. Vďaka komerčnej televízii al-Džazíra nazývanej aj „arabské BBC“ a nezávislej zahraničnej politike sa dnes stáva strategickým partnerom NATO a EÚ.
Americký prezident 31. januára prijal katarského emira Tamíma bin Hamad al-Sáního v Oválnej pracovni Bieleho domu. Počas stretnutia Joe Biden vyhlásil, že plánuje označiť malý štát za „kľúčového spojenca mimo NATO“.
Ide o osobitné postavenie, ktoré bolo v Perzskom zálive v minulosti udelené len Kuvajtu a Bahrajnu. Za predchádzajúcej americkej administratívy boli v oblasti preferovanými partnermi Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Až do takej miery, že si prezident Donald Trump vybral saudskoarabský Rijád za miesto svojej prvej symbolickej zahraničnej návštevy.
Prijatie katarského emira a vyhlásenie prezidenta Bidena jednoznačne poukazuje na výrazný posun pri posudzovaní spojencov a rekalibrácii strategických záujmov USA na Blízkom východe.

Jemná sila Kataru
Dauha je už dlhší čas strategickým spojencom USA a v minulosti podpísala niekoľko významných dohôd so Severoatlantickou alianciou. Najdôležitejšou je zmluva o umiestnení 10-tisíc amerických vojakov na leteckej základni al-Udeid.
Tento komplex a ďalšie zariadenia v Katare slúžia ako logistické, veliteľské a základňové uzly a dohliadajú na americké operácie v krajinách regiónu vrátane Iraku a Sýrie. Uskutočnili sa odtiaľto aj útoky proti Islamskému štátu.
Okrem základne sa mohli Spojené štáty vlani spoľahnúť na Katar aj pri evakuácii amerických občanov z Afganistanu. V Dauhe sa konali aj dlhé a náročné rokovania medzi americkými diplomatmi a Talibanom.
Katar spolupracuje s Izraelom pri zabezpečovaní humanitárnej pomoci pre pásmo Gazy a sprostredkoval americko-iránske rokovania o jadrovom programe islamskej republiky, ktoré sú v týchto týždňoch už vo finálnej fáze.
Pre spomenuté politické, bezpečnostné a diplomatické aktivity nový status kľúčového spojenca NATO umožní Kataru posilnenú spoluprácu v obrannej aj vojensko-výskumnej oblasti a znamená potrebnú politickú a bezpečnostnú podporu pre štát, ktorý je rozlohou päťkrát menší ako Slovensko.
Zároveň takáto výsada podnieti Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty, aby sa uchádzali o takéto privilegované postavenie a zmiernili svoje odsúdeniahodné iniciatívy v oblasti zahraničnej politiky v Jemene, Líbyi a presadzovaní ľudských práv doma.
Obe krajiny spolu s Egyptom a Bahrajnom v rokoch 2017 – 2021 uvalili totálnu politickú a hospodársku blokádu na Katar pre údajnú podporu islamistických hnutí v moslimskom svete a za priveľmi priateľské vzťahy s Teheránom.
Blokáda sa skončila fiaskom, ale posilnila suverenitu a ekonomiku Kataru a nakoniec bola v januári 2021 zrušená.

LNG pre Európu
Ďalšou dôležitou témou rokovaní v Bielom dome boli dodávky zemného plynu do Európy z Kataru. USA sa už dlhšie chceli poistiť pre prípad ruskej invázie na Ukrajinu a následného nedostatku tejto kľúčovej energetickej suroviny pre potreby Európskej únie.