Autorka je sociologička
Nedávno Európska agentúra práce, ktorú tu máme v Bratislave hneď pod nosom, uverejnila analýzu nelegálnej práce v sektore osobných služieb a domáckej práce.
To sú tie práce, ktoré sú vykonávané zväčša priamo v domácnosti, napríklad stráženie detí, opatera chorého príbuzného, oprava kvapkajúceho kohútika alebo strihanie psíkov bez riadnej pracovnej zmluvy či kontraktu, a to cez nejakú sprostredkovateľskú agentúru alebo len na ústnej dohode a peniazmi „na drevo“.
Odhaduje sa, že v celej Európe v tomto sektore pracuje 18 miliónov ľudí a z toho viac ako polovica nelegálne, to znamená, že nie sú dodržiavané ani minimálne štandardy Zákonníka práce, limity minimálnej mzdy, o odvádzaní daní ani nehovoriac.
Drakonické pracovné podmienky zväčšia ľudí z tretích krajín, napríklad zvážanie moldavských opatrovateliek do Talianska, je na hranici alebo aj dokázateľne vykorisťovaním a obchodovaním s ľuďmi.
A do tejto situácie prichádza aj k nám vlna žien s deťmi z Ukrajiny, ktoré sa po otrasení z náhlej zmeny sa snažia legálne zamestnať, nájsť si vlastné ubytovanie a umiestniť deti do škôlky.