SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Milostivý Zeman, špióni domov a bojkot Maďarska

Čím dlhšie trvajú fingované rozhovory, tým viac budú Ukrajinci ustupovať.

Týždeň Petra Schutza (Zdroj: SME.sk / Hejty)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Vojna.

Iskričky nádeje, ktoré rozžiaril nižší ruský vyjednávač v Istanbule, že UA/RUS rozhovory sa vyvíjajú dobre, blikali presne deň a pol. Slovami "Medinskij sa pomýlil, urobil nesprávnu formuláciu", ich definitívne zhasol (teda krátkodobo) čečenský Putinov "pešiak" (sám sa tak označuje) Kadyrov.

Všetky rokovania, či na bieloruskej hranici, či v Istanbule – budú zrejme aj ďalšie lokácie – sú zastierací manéver Kremľa, ktorý sa stále cíti "na koni" a zamýšľa vytĺcť z invázie aj územné zisky.

Mimo južného frontu síce Rusi všade viac prehrávajú, ako vyhrávajú – za čo ukrajinská armáda žne obdiv celého sveta –, ako fakt sa tiež zdá, že aj keď Kyjev, Charkov atď. Rusi nedobyjú, späť na rodnú hrudu však Rusov nevyženú.

Vyvolávať neustále rokovania a priebežne zverejňovať ústupky (neutralita) je viac-menej (vy)nútená dráha, na ktorej musí Zelenskyj manévrovať, keďže ľudské i materiálne obete, ktoré znáša Ukrajina, mu iný výber nenechávajú. Aj keď iste tuší, že to – teda minimálne krátkodobo – nikam nevedie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Priama úmera v zmysle – čím dlhšie trvajú (fingované) rozhovory, tým viac budú (musia) Ukrajinci ustupovať, sa takto môže javiť aj ako taktika Kremľa. Krátkodobo preto, lebo strednodobo už začnú (musia) "úradovať" sankcie, ktoré rozfrustrujú, zneurotizujú ruskú spoločnosť.

Udalosť SR (Správny krok I)

Koniec bratislavskej rezidentúry.

Ak sa po troch vyhostených Rusoch, ktorými MZV (nedostatočne) reagovalo na štyroch špiónov a ich "riadiaceho dôstojníka", ešte zdalo, že korčokovci prechovávajú akýsi rešpekt pred ruskou ambasádou, tridsaťpäť o týždeň neskôr už vylučuje akúkoľvek slabosť.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Ambícia byť protiváhou Fica už dávno nestačí.


2m

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


1 h
Zuzana Kepplová.

KDH má prevahu, nemá nič s Matovičom.


3 h
Peter Pellegrini v kroji

Zvolebnieva sa, a tak si treba opäť pripomenúť prekrásne slovenské tradície.


Ismael P. Májovský 4 h
SkryťZatvoriť reklamu