Autorka je analytička GLOBSEC
Francúzsko je historicky známe ako koloniálna veľmoc, ktorá na africkom kontinente expandovala najmä do jeho západných častí. Od dekolonizácie v šesťdesiatych rokoch 20. storočia už prešli dekády, no Afrika je pre krajinu galského kohúta stále veľmi podstatná.
Emmanuel Macron, ktorý sa 10. apríla uchádzal o znovuzvolenie do prezidentského úradu, čelil pre africkú politiku ostrej kritike.
Na fungovanie francúzskej vojenskej prítomnosti v Saheli v rámci operácie Barkhane (od 2014) vynakladal štát 880 miliónov eur ročne. Jeho rozhodnutia v tejto sfére vplyvu boli preto pod drobnohľadom verejnosti a značne ovplyvňovali jeho šance voči krajne pravicovému spektru, ktoré najvýraznejšie reprezentuje Marine Le Penová. V prvom kole volieb zaostala za Macronom s rozdielom necelých piatich percent.

Francúzsky problém v Afrike
Bezpečnostná situácia v regióne Sahel, ktorý sa rozprestiera naprieč kontinentom pozdĺž južnej hranice Sahary, je dlhodobo alarmujúca. Politické, ekonomické či spoločenské pomery sú výrazne komplikované a šance na zlepšenie padajú na nevôli lokálnych autorít. Mali je kritickým bodom oblasti a môže predstavovať potenciálnu bezpečnostnú hrozbu aj pre Európu.