Autor je ekonóm, pôsobí v Prognostickom ústave SAV
Vojna na Ukrajine zúri už druhý mesiac. Koľko bude stáť Ukrajincov a koľko Rusov? Jednoduchá a pravdivá odpoveď znie, že netušíme. A to platí aj pre Rusov a Ukrajincov.
Nevieme, aké veľké škody už vojna spôsobila. Počas vojny majú ľudia a firmy iné starosti, ako posielať výkazy štatistickému úradu. Takisto nevieme, ako dlho bude vojna trvať, v akej intenzite a na akom veľkom území.
O skutočných nákladoch na vojnu si však môžeme urobiť predstavu na základe analógií z vyspelých krajín, ktoré takéto dáta publikujú.
Väčšinou si predstavíme náklady na zbrane, muníciu či platy vojakov. Tie sú iste veľké a idú do miliárd. To však nie sú konečné ani najväčšie náklady na vojnu.
Od roku 2010 vedie skupina výskumníkov na Brownovej univerzite v Providence (v hlavnom meste štátu Rhode Island v USA) projekt s jednoduchým názvom Náklady na vojnu. Projekt čerpá údaje z verejne dostupných zdrojov, najmä z dokumentov federálnej vlády USA. Venuje sa obdobiu po roku 2001.
Po útoku na New York v roku 2001 viedli Spojené štáty vojny v Afganistane a Iraku plus vojenské operácie v Pakistane, Sýrii a Jemene.
Americkí predstavitelia si dobre pamätajú reakcie verejnosti na 58-tisíc vojakov, ktorí padli vo vietnamskej vojne. Náklady na dôchodky pre veteránov a ich rodiny sú doteraz 20 miliárd dolárov ročne. Ak sa vojakovi narodilo postihnuté dieťa (najmä v dôsledku jedovatého defoliantu Agent Orange), dôchodok sa dieťaťu vypláca doživotne.